| Juliandra00 a întrebat:

Buna! Cum scapi de frica de a raspunde?
Sunt a 7a si gen,pierd multe puncte si șanse pe simplu fapt ca imi este mult prea frica sa raspund la clasa. Nu sunt sigura pe mine si nu stiu cum pot rezolva asta. Oricat as spune ca e bine si ca daca gresim aia e,nu se întâmpla nimic,totusi imi este frica. De cate ori am ocazia sa raspund si vreau, incep sa tremur si inima incepe sa bata mai tare.
Cum pot rezolva asta?

4 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

E normal sa ai emotii, asta ne face umani. A si tine suntem mai multi, nu esti nici prima nici ultima care trece prin asa ceva. Este absolut normal ceea ce ti se intampla.
Ai doua solutii la problema ta.

1. Vorbesti cu unul dintre profesori si ii spui despre problema ta ( te-ar putea ajuta, prin a te numi chiar ea sa raspunzi, ca sa vezi ca nu se intampla nimic rau)
2.Sa iti fixezi obiective saptamanale. Azi e vineri. hai sa stabilim ceva pentru saptamana viitoare vrei?

Eu as zice asa, pentru inceput, saptamana viitoare sa raspunzi de 3 ori, la ce materii vrei tu. Cand raspunzi, imi scrii un mesaj pe site aici ( privat) si vedem apoi ce mai urmeaza? de acord?

| just4ubr2015 a răspuns:

Ai incredere in tine fi mai iute mai saritoare nu mai fi timida o viata ai

| CosmiiiiinN a răspuns:

Te gandesti prea mult. Ca sa scapi de asta, actionezi. Asa eram si eu o perioada, pana m-am facut de ras de vreo cateva ori in public si am ajuns la concluzia ca nimanui nu-i pasa de fapt. "Și ce?" - gandeste asa. Te-ai facut de ras, rade lumea putin si te uita. Vede vreun coleg ca tremuri. Si ce? Crezi ca o sa conteze chiar atat de mult? Ca o sa te tina minte toata viata?

| Midnightsky a răspuns:

Poate te-ar ajuta să te gândești la cât de mare este lumea asta, și cum răspunsul tău, indiferent dacă este greșit sau nu, efectiv nu va conta in 10 ani, nimeni nu se va gândi la el sau cum ai răspuns la o oră de matematică când erai în clasa a 7a. Trust me.