Întrebare recomandată | sammie a întrebat:

Bună! Dacă eu iert o greșeală de 2-3 ori într-o relație ( aceeași greșeală ) s-ar putea să afecteze relația?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă persoana cu care ești într-o relație repeta aceeași chestie pe care pe tine te deranjează și tu tot ierți asta, deja îți dai seama de ce se poate întâmpla, și anume:
Știi vorba aia cu " ciorba reincalzita nu mai are același gust" asa și în cazul tău, îl ierți o data, de doua ori, dar cu timpul persoana asta o sa se obișnuiască cu gândul "lasă că mă iartă și de data asta", nu depune efortul sa se schimbe și da.
Tu prin naivitate, ai de suferit.
O singura șansă este suficienta, maxim doua, pentru ca o persoana fie învață din greșeli, fie repeta, iar tu cu timpul o sa te saturi, obosești să mai accepți și să treci cu vederea peste aceste aspecte.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Odată e ok, a doua oară e - aș spune eu - o prostie

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca greseala e destul de grava, cred ca a 3-a oara e timpul sa spui la revedere si sa va vedeti de drum, fara niciun regret.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Deja a doua oara nu mai e asa de ok.

| ponturi a răspuns:

Devine obisnuinta si pentru el (ea) si pentru tine

| blackWisteria a răspuns:

O sa te afecteze pe tine, nu relatia, ca el o sa se obisnuiasca sa te ia de proasta si lui o sa-i fie bine.

| PsihologulN a răspuns:

Dacă ierți aceeași greșeală de mai multe ori într-o relație, este posibil ca aceasta să afecteze relația și să erodeze încrederea reciprocă.

| Tranexamicacid a răspuns:

Depinde de greseala. Uita sa duca gunoiul? Nu e mare lucru. Te jigneste/injura? ar trebui sa iti dea de gandit daca se repeta. Te-a inselat? Ii dai papucii direct, nu astepti sa o faca a doua oara

| r0bin3t a răspuns (pentru Tranexamicacid):

Perfect de acord. Depinde de greseala facuta, de periodicitatea acesteia si de gravitatea ei (din punctul partenerului de vedere). A uita sa duci gunoiul este o greseala; a insela este premeditare. Daca unul percepe aceste 3 "calitati" ale greselii facute de "perechea lui/ei" (chiar daca are dreptate sau nu) mai bine puneti stop relatiei si va cautati o pereche care sa nu faca greselile care va deranjeaza sau sa nu va observe greselile ->asta ar fi magnific!

| Razvandinica26 a răspuns:

Iarta, nu. Hai sa vb.

| mstoin a răspuns:

Divorteaza