| Andreeamist a întrebat:

Buna, de cateva luni anxietatea mea a intrecut orice limita. Simt stresul la aproape orice gand si imi e foarte greu sa controlez asta. In ultimele 3, 4 luni nu tin minte sa fi avut momente mai lungi de relaxare. In ultima luna am luat-o razna complet datorita unor probleme de sanatate in familie si s-au instalat atacurile de panica.
Luna asta nu mi-a venit nici mentruatia. Sunt in ziua 33 si de aproximativ 2 zile am inceput sa am cat de cat simptome de menstruatie, asta insemnand dureri abdominale si de spate la intervale cat de cat mari de timp. De obicei aceste simptome apareau cu o saptamana inainte in cazul meu dar acum nu am simțit nimic pana acum. Toata chestia asta m-a dus cu gandul la sarcina. Si gandul asta m-a stresat exagerat de mult, insa, si acum vine partea amuzanta, sunt virgina. Singurele momente intime avute de mine au fost in timpul masturbarii pe care am inceput s-o fac de cand am aflat ca diminuează stresul. Am inceput sa caut ca nebuna pe internet sanse de a ramane insarcinata fara contact sexual si o gramada de chestii de acest fel, si asta m-a panicat si mai mult, constientizand, in acelasi timp, ca e imposibil cazul unei sarcini in cazul meu, care nu am luat niciodata contact cu o cantitate vizibila de sperma, asta daca nu am atins din greseala o oarecare suprafata contaminata cu o cantitate invizibila care, nu stiu in ce fel, sa fi ajuns in interiorul meurolling on the floor. Si astea sunt gandurile mele zi de zi..si gandurile astea imi provoaca un stres inutil.
Intrebarea mea e cum as putea scapa de aceste ganduri? Si daca cineva ma poate si pe mine informa cauza intarzierii menstruatiei, daca cumva e vorba, prin absurd, de o sarcinalaughing stiu ca nu i site ul potrivit pentru asa ceva, dar asta mi-a fost la indemana prima datalaughing

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Stresul și anxietatea pot fi cele care îți cauzează problemele menstruale.

Sunt absolut 0 șanse să fii însărcinată și sunt zeci de cauze pentru care menstruația poate întârzia. Pentru majoritatea nu e nevoie sa te îngrijorezi. Știu că te ajuta prea puțin că îți spune cineva asta dar macar dinspre partea sarcinii poți fi 100% că nu e vorba de așa ceva.

| Andreeamist explică (pentru VoidEternal):

Multumeschappy chiar aveam nevoie de raspunsul in legatura cu sarcina. Chiar daca nici eu nu pot intelege frica asta, stiind ca e imposibil, un plus de liniste nu strica. Da, probabil din cauza problemei mele cu stresul s-a ajuns la intarzierea asta.

| VoidEternal a răspuns (pentru Andreeamist):

Sper să îți găsești liniștea. Pandemia asta ne-a pus în fund pe toți.

| Andreeamist explică (pentru VoidEternal):

Anxietate am de peste 2 ani, pandemia doar a agravat-o : ))

7 răspunsuri:
| SeniGo a răspuns:

:/ Cred ca glumesti.
In primul rand, nu exista sarcina fara un partener de sex opus. Ceea ce ai vazut tu pe internet cu femei insarcinate din cauza ca au prins un spermatozoid ce plutea prin aer... sunt niste mizerii facute pentru vizualizari.
Cat despre problemele tale de sanatate, recoamnd sa te duci la un ginecolog (sau la mai multi) sa vezi exact ce ai de iti intarzie menstruatia.
Stresul pe care il simti zi de zi... cred ca este din cauza ca ai prea mult timp liber (doar cred) ceea ce te face sa te gandesti la tot felul de lucruri care te fac sa fi paranoica. Chestiile astea nu sunt atat de grave pe cat iti imaginezi tu ca sunt, in comparatie cu problemele altora, astea sunt niste nimicuri. Gandeste-te ca sunt familii care sunt in ultimul prag al saraciei, imagineaza-ti cata suferinta se alfa in sufletele lor, sunt oameni care patesc tot felul de nenorociri, si nenorociri serioase, in care isi pierd parti ale corpului, vederea, pierd alte persoane, le ia foc casa etc. Am avut o prietena care a trecut prin niste traume extraodrinari de mari, cu un tata alcoolic si o mama bolnava care a murit cand ea avea 8 ani, a ramas singura cu tatal ei care a agresat-o sexual ceva vreme, dupa bunicii ei au aflat de ce i se intampla si bunicul ei l-a injunghiat mortal pe taica-su in fata ei. Bunica-su a intrat la puscarie si a murit dupa cateva luni in puscarie, bunica-sa a murit si ea la scurt timp dupa ce a aflat ca a murit barbatul ei in puscarie. Si uite asa a ramas o fata singura cu cele mai sechele dintre sechele. A avut noroc ca niste rude indepartate a aflat de ea si au adoptat-o. Oricum, vreau sa zic ca sunt unele persoane care au trecut si inca trec prin niste lucruri groaznice, ceea ce ar trebui sa te faca sa te simti mai bine pentru ca tu nu treci prin asemenea lucruri.

| Andreeamist explică (pentru SeniGo):

Sunt mai mult decat constienta de faptul ca exista probleme mult mai mari decat ale mele, insa si depresia este ceva grav din care nu toata lumea scapa sanatos: ) Faptul ca unora depresia li se pare o prostie, nu inseamna ca si e. Exista oameni cu un sistem nervos mai sensibil, eu, de exemplu, care au avut ghinionul sa fie extrem de paranoici. Si crede-ma, nu vrei sa ai tu parte de atacurile mele de panica si frustrarea mea. Ceea ce nu ai inteles este ca eu sunt constienta ca totul e doar in mintea mea, insa ceea ce e mai grav este ca o persoana ca mine nu isi poate controla emotiile, gandurile, frustrările si tot ce tine de sistemul nervos. Si asta te afecteaza extrem de tarehappy La fel a fost si cu problema ginecologica care s-a datorat stresului exagerat din ultima vreme, dar pana la urma s-a reglat totul.

| SeniGo a răspuns (pentru Andreeamist):

Nu ma intelege gresit. Bineinteles ca nu pot sa stiu ce este de fapt in sufletul tau, si nici nu voi afla vreodata, pentru ca eu nu sunt tu, nu stiu exact ce se intampla in viata ta. Cu totii cred ca am avut momente in care unele lucruri, care par banale pentru alte persoane, de fapt, ne-au afecatat foarte tare. Stii, mie mi-e usor sa vorbesc pentru ca nu sunt in locul tau, si orice se discuta aici, nu sunt niste rezolvari reale pentru problemele tale, pentru ca doar tu stii exact cum trebuie rezolvate, doar ca trebuie sa cauti mai adanc acele rezolvari. Cat despre problema acelei foste prietene, ti-am spus-o in speranta ca o sa te simti mai bine si mai recunoscatoare pentru ceea ce ai acum. Btw, vezi ca s-ar putea sa te afecteze si mai tare daca ceri parerea tuturor, pentru ca dupa cum ziceam, nimeni nu stie cu adevarat ce ascunzi tu in suflet, si aceasta neintelegere ale celorlalte persoane s-ar putea sa te frustreze.

| SeniGo a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......olic-m-am/
Intrebarea asta este fix sub intrebarea ta =))
De asta zic ca ar trebui sa te simti bine, pentru ca sunt persoane cu niste probleme mult mai mari.