| CArolinAAAL a întrebat:

din septembrie as vrea sa ma duc la sala, la fitness. Cum sunt incepatoare si nu am mai fost nu stiu ce aparate trebuie sa folosesc. As vrea sa slabesc in zona picioarelor si a taliei, dar nu vreau sa fac muschi pentru ca sunt fata. Ce aparate sa folosesc si cat timp fiecare?(gen bicicleta sau banda). Sper ca ma puteti ajuta! dau funda!happy

2 răspunsuri:
| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Poți face și acasă fitness cu greutăți de 0, 5 Kg. Găsești o grămadă de tutoriale pe internet și îți ocupă și mai puțin timp și e și mai avantajos financiar. Pentru fitness nu este nevoie de aparate - doar pentru masă musculară ( ceea ce nu vrei ).

Sper că te-am ajutat, Fundă?

| ionut1986 a răspuns:

Mergi la sala.
Acasa nu o sa ai motivatia necesara.
E altcumva cand mergi la sala si vezi lume care se antreneaza.

Aparatele nu sunt pentru cnstructia muschiului, ci mai mult pentru finisare.Muschii se lucreaza cu greutati libere,gen haltere, gantere.

Daca vrei sa slabesti, fara sa se vada muschii, atunci iti recomand fitness-ul, si un regim alimentar si de viata sanatos.

Mult succes.