| lulu98 a întrebat:

Stiu ca suna ciudat,dar vi s-a intamplat vreodata sa va simtiti in plus undeva? Eu de ceva timp ma simt in plus in grupul de prieteni, ba mai mult ma simt inlocuita de o persoana care nu mi-e cu nimic superioara.Nu pot intelege acest sentiment deoarece nu l-am mai avut niciodata sau cel putin nu s-a manifestat astfel.In trecut,simteam o oarecare urma de invidie dar o inlaturam imediat, dar acum simt ca mor pe dinauntru cand vad ca pe zi ce trece sunt inlocuita chiar de catre cei mai buni prieteni ai mei.Singurul lucru care lipseste ar fi ca parintii mei sa adopte un copil.Ar pune capac la tot...dar pot sta linistita pentru ca nu au astfel de ganduri.
Revenind la intrebarea de mai sus,credeti ca eu as putea fi vinovata ca ei s-au plictisit de mine? Chiar am nevoie de raspunsuri si pareri in legatura cu chestia asta, e foarte greu sa treci prin asa ceva...E oribil! Nu as dori nimanui asta sad

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Eu trec zilnic prin clipe de genul acesta, mă simt în plus oriunde m-aş afla. Prieteni, amici, colegi, toţi mă înlătură din grupul de prieteni, rând pe rând.
Faza este că în cazul meu, eu am o problemă. Sunt necomunicativă, şi mă retrag mereu într-un colț singură, fără nimeni. Din această cauză s-a ajuns să rămân mereu singură.
Însă în cazul tău, nu ştiu care ar fi problema, pentru că nu te cunosc pe tine, şi nici pe prietenii tăi.
Știu doar că, nu ar trebui să te simţi rău dintr-un asemenea motiv stupid. Unele persoane sunt prietene cu tine, doar pentru un anume lucru, iar când şi-au îndeplinit obiectivul, te uită.
Cert este că nu trebui să pui la suflet.
Şi nu te mai simţi vinovată, nu e vina ta că te simţi în plus. Nu e vina ta că eşti diferită de ceilalţi.

| lulu98 explică (pentru positivity):

Eu chiar sunt diferita de ei, dar pana acum asta nu a contat.M-am oprit din a petrece timpul cu ei atunci cand am vazut ca sunt in plus...Adica oricine isi putea da seama ca eram in plus in acele momente, nu era doar impresia mea.

| AndreeaaD a răspuns:

Un prieten adevarat nu se plictiseste de tine.
Da, eu am avut de mai multe ori sentimentul asta si pot spune ca e tare neplacut dar singura chestie pe care ar trebui sa o faci ar fi sa te retragi discret din grup si sa iti faci alti prieteni care sa te aprecieze cu adevarat pentru ca evident cei actuali nu o fac sau cel putin nu suficient. Daca simti ca nu mai aparti grupului renunta la el.E greu pentru ca tu probabil tii la ei si cu ei te-ai obisnuit si ai amintiri frumoase cu ei dar ce rost are sa fii undeva unde nu te simti confortabil sau unde esti inlocuit asa usor.Nu trebuie sa intrerupi orice legatura cu ei, doar sa iti faci si alti prieteni mai buni decat acestia.Ideea e sa iti faci cat mai multi prieteni oriunde mergi, sa te faci placuta de toata lumea nu sa fii legata doar de un prieten sau un grup.
Ai grija cu ei, acum nu te mai poti incredre in oricine.Fii politicoasa, prietenoasa cu toti dar calculata.

| stronzzo a răspuns (pentru AndreeaaD):

Tu zici ca trebuie sa fim perfecti,gandeste-te ca unele persoane din anturaj nu isi dau seama ca tu te simti prost, nu cred ca ar trebui sa abandonezi grupul, doar pentru ceva timp, si prieteni nu se fac cat bati din palme, este vorba de zile proaste.

| lulu98 explică (pentru AndreeaaD):

Cred ca asta a fost si greseala mea:nu am fost calculata. Vreau sa spun ca eu i-am iubit nespus de mult, dar de ceva timp, totul s-a racit...Si eu cred ca am partea mea de vina, dar, aceasta nu tine de lucruri pe care eu sa le pot modifica. Faptul ca mie nu imi place ceea ce le place lor, sau ca gandesc altfel nu i-a deranjat pana acum.Dar cum a aparut cineva nou, cum am fost imediat data la o parte.Nu am fost niciodata in centrul atentiei dar acum chiar sunt complet evitata.

| AndreeaaD a răspuns (pentru stronzzo):

Nu am zis ca trebuie sa fim perfecti.Pur si simplu eu cred ca nu te poti numi prieten atat timp cat ignori persoana care tine la tine asa mult.O spun din experienta.La mine asa a fost.Si da ai dreptate nu trebuie sa renunte la grup definitiv, am precizat asta.Am spus doar ca adac nu se simte confortabil e decizia ei sa isi fac alti prieteni care probabil vor stii sa o aprecieze si sa tina la ea asa cum ea tine la ei.Si te contrazic aici.Prieteni iti poti face foarte usor daca esti sociabil/a si bine crescut/a.Ideea e sa ai grija cu ei pentru ca multi nu sunt de incredere.Indiferent de zile proaste un prieten adevarat trebuie sa te accepte asa cum esti nu sa te ignore, zic.thinking It's my opinion.

| AndreeaaD a răspuns (pentru lulu98):

Si atunci ce te retine? Ti-o zic din suflet pentru ca te inteleg intr-o oarecare masura, nu trebuie sa stai legata de ei.Suntem dispusi sa facem asta pentru ca noi consideram ca tinem la ei si nu vrem sa ii pierdem dar are rost atunci cand nu ai pentru ce sau cine sa ramai? Daca este vorba doar de o perioada proasta atunci ei isi vor reveni si totul va reveni la normal dar daca nu inseamna ca ai luat decizia corecta.

| lulu98 explică (pentru AndreeaaD):

Multumesc pentru raspunsuri, ma voi gandi la asta happy
Sa ai o zi frumoasa in continuare!

| AndreeaaD a răspuns (pentru lulu98):

Cu multe placere! Sper ca ti-am zis ceva folositor.hee hee
Si tu si ai grija ce faci cu ei!

| AndreeaaD a răspuns (pentru AndreeaaD):

Multa*

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Pai.Uneori ma simt la fel si acum nu stiu daca esti tu de vina sau ei ca s-au plictisit de tine dar mie cand mi se intampla asta il inlatur pe unul din grupul de prieteni luandu-l la misto si razand toti dupa aceea le captez atentia si vorbesc despre un subiect ce le place tuturor de exemplu wrestling s-au cum se scrie. A dar daca ma gandesc mai bine ai putea fii tu vinovata cand iti spune un prieten ceva razi un pic daca e amuzant si vorbeste despre ce a spus ceva timp happy Bafta!

| lulu98 explică (pentru MrkiddyKid1):

Eu nu pot inlatura persoana care mi-a luat locul, deoarece simt pur si simplu ca este mai buna decat mine, desi nu este...Stiu ca nu este dar simt cu totul si cu totul altceva.Subiecte care sa ne placa tuturor nu exista deoarece prietenia noastra nu a constat in chesti de genul asta.Eu sunt complet diferita de ei, dar cu timpul am devenit prieteni(7 ani), iar acum dint-o data ma simt in plus, si e groaznic straight face

| stronzzo a răspuns:

Incearca sa comunici mai mult cu ei,nu cred ca este vorba de inlaturare, problema este ca il vede sau o vede mai atractiv in sensul ca are o comunicare populara, iar tu te simti prost in zilele astea si nu ai chef sa gandesti vorbele fara sens, am si eu momente cand pot raspunde sau pot vb despre orice dar sunt momente cand ma simt abandonat vad ca toti nu ma baga in seamna dar de fapt vina este a mea ca nu sunt in starea buna, sfatul meu este sa ii inlaturi pentru ceva timp apoi o sa vezi ca totul o sa isi revina cu lipsa ta.