| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Buna sunt in cl.8 si vreau sa va zic ce mă deranjează și ce nu îmi place..pentru ca chiar as vrea sa schimb asta la mine, dar nu pot...
In fiecare zi la școală nu mă simt în largul meu adică când spun ceva mi-e frica de ce o să zică colegul sau când vreau sa răspund la ore și știu răspunsul nu ridic mana pentru ca mi-e frica sa nu fie greșit și să râdă clasa.
O alta problema este ca tot timpul și tot timpul port parul pe spate pentru ca am nasul puțin mai mare din profil și urechile sunt cam mari dar nu "îndepărtate de cap "
Când văd ca toti colegii se integrează în grupuri și mereu sunt băgați în seamă iar eu rămân singura proastă care sta în banca și încercă să fie băgată în seamă

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Neincrederea asta in tin eapare din cauza ca nu pui mana sa inveti lectie de lectie la toate obiectele si atunci iti este teama ca nu stii cand esti ridicat in picioare, sau scos la tabla.
Ia pune mana serios pe carte si invata, sa stii toate lectiile si cand esti scos la tabla sa turui lectia cu toata incredere, sa vezi cum vei fii privit admirativ de colegi si atunci te vei simtii in largul tau.
In felul asta colegii se vor ingesui sa-ti devina prieteni, fiindca toti copii vor sa fie prieteni cu copii destepti care iau note mari.

| sierra1 a răspuns:

Iți spun eu ce-ți lipsește: o doză (mare) de miserupism.

Cred că ințelegi...

| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce esti constienta ca nu poti schimba aceste trasaturi fizice cu care te-ai nascut, de ce nu iti shimbi perspectiva si nu te concentrenzi asupra aspectelor personale pe care le poti imbunatati? Fizicul doar il mentii printr-o alimentatie echilibrata si multa miscare, insa mintea si personalitatea sunt acolo, poti lucra la ele pana mori.Deci intereseaza-te de dezvoltarea personala, ai mare nevoie.Plus, lasa relatiile, nu ai nevoie de ele la aceasta varsta, mai ales cand esti complexata(nu ai zis de ele aici, dar ai destule postari anterioare).

Vei vedea ca la liceu lucrurile se vor aseza cand capeti incredere.Totusi, pentru asta e necesara niste vointa din partea ta, nu iti pune nimeni in traista, plus trecerea timpului.Trebuie neaparat sa iesi din carapace, din zona de confort, sa mai socializezi cu niste colege, sa te implici in activitati extrascolare si asa mai departe.Stiu ca e greu de crezut dar cand incepi sa cresti, sa te dezvolti ca persoana sau inidivid in societate, din interior catre exterior, ajungi sa nu mai dai doi bani pe fizic.Succes.

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+sa+ai+incredere+in+tine

| Hyperion7 a răspuns:

Deci deci deci deci, hai sa te lămuresc cum sta de fapt treaba(băiat cu experiențăwinking )
Te simți așa fiindcă ești o persoană introvertita și probabil că ești și puțin antisocială. Nimic anormal aici.De fapt,toată lumea la un moment dat are momente in care nu se simt confortabili, pentru că așa e viața,nu e doar lapte și miere.
Așa că nu te învinui pentru chestia asta.
Mai mult de atât, in ceea ce privește faptul că îți lași patul pe spate sa-ti maschezi "defectele", tind sa cred că ai și o stima super scăzută și de aici reținerea ta de a te simți confortabil.
Uite, vezi tu...o sa fie nevoie sa lucrezi la stima ta de sine, apoi lucrurile vor merge ca unse.
Să îți mai zic un lucru, uneori calitatea este mai bună decât cantitatea.Nu contează că nu ai prieteni sau că nu te baga nimeni in seama,oricum scapi de acești copii de la anul happyAșa că părerea lor despre tine nu contează.
Repet, încearcă să îți îmbunătățești stima de sine și apoi lucrurile se vor mai schimba.
Nu contează că x, y nu te suporta, până la urmă nu toată lumea și contează, de fapt, unii zic chestii răutăcioase despre tine (daca zic) tocmai pentru că tu ai și ei nu acele chestii.Asa că nu mai pune la inima faptul că ești lasata a "nimănui",oricum,decât cu niste oameni care mai mult te coboară, decât să te urce, mai bine singura, crede-mă, știu ce zicwinking

| wahaha a răspuns:

sad