| Raresik a întrebat:

:*

Am auzit o superstitie. si vreau sa stiu daca e adevarata happy
Am auzit ca daca dai o poza, persoanei iubite, de ocazii speciale. inseamna "despartire"?

Funda :*

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

SUPERSTÍȚIE, superstiții, s. f. Prejudecată care decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămășițe ale animismului și ale magiei; p. ext. practică superstițioasă. – Din fr. superstition, lat. superstitio.
Sursa: DEX '98

Si nu, nu este adevarat. Nu inseamna "despartire".

4 răspunsuri:
| SperanteSpulberate a răspuns:

Nu e adevarat!
E o prostie! Eu nu cred in asa ceva!
Bafta si Craciun Fericit!

| paula_4238 a răspuns:

Aiurea! Cea mai mare prostie. da-i poza fara griji :*winking

| danielgeo a răspuns:

Ca superstitia sa nu aiba efect trebuie sa ii dai un alb de poze nu 1 poza. Apropo, sa nu ii dai niciodata o poza pe mess ci 2 cel putin, lol, de unde naiba ai scos si asta?
Eu am 4 ani cu prietena mea si ne-am facut la poze cadou de nu le mai stiu numarul si eu si ea avem albumele noastre happy.
Inclusiv la majorat am primit 3 poze pe care le port cu drag in portofel.
Ura.

| dedeee93 a răspuns:

Eu i-am daruit iubitului meu si in maxim 2 saptamani au inceput certuri mari fara motiv iar in alte 2 saptamani ne-am despartit happy...