| LifeAndBooks a întrebat:

Am evoie de ajutor!
Situatia sta in felul urmator:
Cand eram in clasele primare, eu si colegul meu de banca eram niste prieteni foarte buni. Eu consideram pe atunci ca am fi un fel de frate si sora, dar am aflat intre timp ca el ma placea. Bineinteles, fiind mica mi s-a parut foarte ciudat, mai ales ca prietenii incepeau sa isi bata joc pe seama asta. Prin urmare m-am departat de el, am incercat sa ma distantez si sa fac ca totul sa para musamalizat. Eu nu il placeam dar il consideram prieten. Anii au trecut, si acum vreo 2 ani parca, el a reunsocut ca m-a placut in clasele primare, dar a zis ca acum nu ma mai place. Nu stiu daca era adevarat, uneori ma gandesc ca a zis asa doar pentru ca eram de fata, dar totusi s-ar putea sa fie adevarat. In momentul de fata suntem practic doi straini. Inca suntem in aceeasi clasa, dar el si-a format un alt grup de prieteni, iar eu la fel. Nu mai vorbim absolut deloc, iar el practic nu ma mai bede. Ma ignora? Nu stiu. Ideea e ca suntem acum si foarte diferiti: el s-a transformat intr-un baiat "de gasca", mediocru in privinta notelor, iar eu am ramas ca atunci; viata mea se rezuma la scoala, nu am prea multi prieteni, si am media 10 la tot. Revenind, in ultimul timp a inceput sa-mi placa mie de el, dar el nu ma mai vede, sau nu vrea sa ma vada. Intrebarea mea este daca voi credeti ca inca ma mai place, sau nu.

Răspuns Câştigător
| tudorhit a răspuns:

Ce nostalgic... Eu cred ca inca te place. Am fost si eu pus intr-o situatie de genul in care era persoana pe care o placeam de fata si am fost intrebat daca imi place de ea. Jucam adevar sau provocare. Si i-am zis ca am placut-o dar acum nu o mai plac, chiar daca o mai placeam. Nu lua in seama notele sau ca e baiat de gasca pentru ca il poti schimba intr-o persoana mai buna daca te straduiesti. Eu nu mi-am marturisit sentimentele deoarece ea era ca tine si eu ca el, si mi-am zis ca nu merit o persoana ca ea, ca nu s-ar uita ea la mine. Dar este o posibilitate foarte mare sa ma fi placut. Nu il lasa sa faca aceeasi greseala pe care am facut-o eu in trecut.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Posibil sa te placa inca. Probabil ar fi fost destul de ciudat sa spuna ca inca te place avand in vedere ca au trecut anii si fiindca stie ca tu nu ai simtit nimic pentru el. Nu poti sa incepi sa vorbesti din nou cu el?

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

E putin probabil sa nu te mai placa, de vreme ce te-a placut in urma cu ceva timp. Probabil incearca sa pastreze aparentele de baiat cool, de gasca si de aceea refuza sa recunoasca adevarul.
Eu cred ca e necesara o simpla discutie intre patru ochi, pe care o poti concepe intr-un moment in care va intalniti intamplator. E ideal sa fiti doar voi, fara alti "martori", pentru ca atunci va fi el insusi, fara teama de a fi judecat.
Mai ai si opinia lui tudorhit, care a trecut prin asta.
Daca-ti place baiatul, scoate la iveala ce e mai bun din el! Cu siguranta va faca schimbarea pentru tine! A, si sa nu uit: vorbeste cu el in asa fel incat sa nu pari vulnerabila, sa nu-i dai senzatie prea mare de control si putere! Fa-l sa inteleaga ca are si concurenta, ca sa-i cresti interesul pentru tine. La urma urmei, esti o fata de 10, nu sunt multe ca tine!
Bafta! Te asteptam cu noutati!winking

| tudorhit a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Poate baiatul are mai mult curaj decat aveam eu atunci. Puteam sa imi dau mai mult interesul. Dar sincer nu imi pare rau, pentru ca am dat de o fata mult mai buna rolling on the floor

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns (pentru tudorhit):

Inseamna ca a meritat! happy