| Lexiyi a întrebat:

am nevoie de ajutorul cuiva. Parintii mei nu ma lasa sa stau si eu afara pana la 22:00 la propria poarta. Nu ma lasa sa plec nicaieri cu prieteni, desi am 14 ani. Le spun cum se comporta parintii prietenilor mei cu ei, cum ii lase sa plece unde vor, sa se intoarca la ce ora vor, dar imi reproseaza ca nu ii intereseaza cum se comporta parintii prietenilor mei cu ei, pe ei ii intereseaza doar de mine. Ma simt naspa, cand prietenii imi spun sa mergem sa ne plimbam undeva, iar eu sa le raspund : "Nu pot, ca nu ma lasa parintii", iar ei incep sa rada...
O vecina m-a sfatuit sa ajut si eu in casa, am iinceput sa fac mancare, curatenie, sa spal, dar ei nici asa nu ma lasa nicaieri, va rog dati-mi un sfat prin care ii pot convinge, sa imi ofere mai muulta libertate! Ofer

3 răspunsuri:
| Andreea19Alina a răspuns:

Deci, cred ca iti este suficient sa stai afara pa la ora 22. Cu ce te-ar ajuta pe tine sa depasesti aceasta ora? Doar ca sa-ti stresezi parintii? gandeste-te ca se intampla atatea nenorociri si ca este un risc enorm ca tu sa patesti ceva dupa ora 22. Iti inteleg parinti si te inteleg si pe tine, dar ar trebui sa fii foarte multumita cu libertatea pe care o primesti. Acei asa zisi "prieteni" care rad de tine, nu-i considera prieteni, asta pentru ca prietenii te vor sustine mereu fara sa te jigneasca sau sa rada de tine. Iti spun din propria experienta, parintii iti vor purta de grija si iti vor interzice anumite lucruri la orice varsta( chiar si la varsta de 20 de ani, parintii mei nu ma lasa sa plec undeva seara, asta pentru ca ei au o experienta si stiu ce este mai bine pentru noi). In plus, cu ce te face pe tine mai fericita sa stai afara dupa ora 22? Nu te pot intelege. Ar trebui sa te gandesti ca alti copii si-ar dori sa aiba parinti care sa le poarte de grija si sa nu fie indiferenti. Crede-ma, daca am trai intr-o alta societate, parintii tai ti-ar oferi o libertate deplina. Multumestele parintilor pentru grija lor!

| alexandrualind a răspuns:

Sa fi un inger de cuminte si un mare ajutor in casa altfel au o problema.

| 6Anonim9 a răspuns:

Daca ai fi violata in urma "libertatii" mult dorite, ti-ai dori apoi sa nu fi avut atata lobertate. Ar trebui sa-i apreciezi ca sunt atat de protectivi. Apropo, prietenii tai sunt niste idioti daca rad de tine pentru asa ceva.