| AnonimusGate a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am cu o fata un an jumătate dar... mereu iesim in zone in care sa nu prea fie lume gen pe stadion am mers mereu deloc in parc care e fix langa stadion asta de 1 an jumătate si efectiv nu ma ia de mana daca-i lume pe stadion si nu stiu ma simt naspa si efectiv nu i-am cunoscut parinti si nu isi face planuri cu mine de viitor si e o relatie care continua parca doar din lipire nu stiu cum sa zic dar e ciudat ne simtim bine când suntem noi doi. Dar ea e foarte vulcanica un doi ma jigneste si ma enerveaza si nu stiu e frumoasa si are fund tate sunt baiat, baieti vor intelege si oarecum sunt nesigur pe mine ca voi gasi o fata asa de frumoasa. Si e curtata de baieti am fost lasat o data pentru un baiat asta prin ianuarie o saptamana nu am vorbit, imi lasa doar seen si a vorbit cu mai multi baieti si nu stiu spune ca ma iubeste dar oarecum cred ca asteapta momentul sa isi gaseasca pe altul cu care sa se poate intelege si sa ma lase, Am 18 ea 17

1 răspuns:
| Nemessys a răspuns:

Dupa cum vad eu nu e prea hotarata si fixa. Cred ca nici nu stie ce vrea de la viata.
Ori e prea timida ori nu-i pasa de relatie si e dupa cum ai spus tu... timida.
Insa te-as sfatui un lucru. Nu sta langa ea numai si numai pentru ca e frumoasa. Daca pur si simplu nu te intelegi cu ea, las-o. Eu prefer o fata care arata decent si cu care ma inteleg bine decat una frumoasa cu care sa ma cert in fiecare zi. Si daca a fi sa nu renunt la o fata, nu renunt tocmai de teama ca nu o sa gasesc o fata la mea ca ea (si nu ma refer la frumusete, ma refer la modul de gandire si la caracterul ei). Tu nu renunti la ea pentru ca e frumoasa, dar dupa cum am zis si mai sus, daca tu ramai cu ea din motivul asta, atunci las-o, pentru ca fete o sa mai gasesti, poate chiar si mai frumoase, dar cu care o sa te intelegi bine.

Daca nu vrei sa renunti la ea, eu iti sugerez sa-i dai putin timp si dupa, cand prinzi un moment bun, ar trebui sa discuti cu ea despre asta. Intr-o relatie trebuie sa fie niste comunicare. Deci spune-i ce nu iti place la ea si daca vrea ca relatie sa continuie, ar trebui sa te asculte. Daca este incapatanata si spune,, daca nu-ti convine, asta e" atunci nu e semn bun. Oricum daca sunteti impreuna de atata timp, inseamna ca te iubeste, ca tine la tine foarte mult si ca vrea sa te aibe langa tine mereu si cu greu ar putea accepta o despartire. Atunci ar trebui sa fie de acord cu ceea ce ii spui tu. Apropo, nu ii cere schimbari la persoana ei. Cere-i schimbari la comportamentul ei in relatie si poate isi da si ea seama ca daca ar face (ce ii sugerezi tu), relatia ar fi una mai buna.
La sfarsit de conversatia o poti intreba si pe ea ce nu ii place la tine si ce ar trebui sa schimbi ca relatia sa fie una mai buna.
Daca nu accepta sau se enerveaza in timpul conversatiei, sau te jigneste sau ridica tonul sau face cumva ca conversatia sa se termine cat mai repede sau iti arata orice alt interes fata de conversatie, atunci eu iti zic sa o lasi balta si sa-ti cauti alta.