| BiscuiteCuCrema a întrebat:

TPU!
Am o dilema legata de un baiat, si nu prea stiu cum sa ma comport big grin!
Eu sunt a sasea si la mine in scoala e un baiat de a opta, pe care il voi nota cu D, care e genul ala de baiat care are tangente cu toate fetele, adica pe hol isi imbratiseaza toate prietenele si cunostintele fete.
Cand eram a cincea, nu prea vorbeam fiindca sunt mai timida cu oamenii pe care nu ii stiu decat din vedere si el a perceput chestia asta ca fiind o dovada de aroganta, si mi-a zis-o in fata.
Apoi n-am mai vorbit unul cu celalalt, cand ne vedeam ne faceam ca nu ne cunoastem.
O prietena foarte buna, T, prin intermediul careia ne-am si cunoscut eu cu el, a fost intr-o relatie cu el vara asta, si mi-a povestit ca odata ce se ataseaza de cineva, poate fi foarte dragut. Ea a pus punct si o perioada l-am vazut ca inca mai tine la ea.
Din toate astea, am inceput sa il privesc cu alti ochi. Dar am continuat cu " nevorbitul ". Pana acumm 2 saptamani, intr-o miercuri, cand m-am dus la chiosc in pauza nu cu cea mai buna prietena, de care sunt nedespartita, A, ci cu o cunostinta, R.
El ne-a vazut si a decis sa ma abordeze, si mi-a zis " Dar tu de ce esti asa tacuta mereu?" / " In general, nu vorbesc mult.", chestie care nu era tocmai neadevarata, dar nici reala pe deplin. Si el a zis " Imi place mie de tine " si a zambit. Eu n-am stiut ce sa-i raspund, nu sunt obisnuita ca lumea sa fie asa directa cu mine.
Joi, cand am intrat in scoala, el a venit la mine si mi-a zis "vrei sa facem schimb de guma?". Eu n-aveam habar ce ar trebui sa insemne asta, asa ca i-am zambit destul de... tamp. SI el m-a imbratisat, eu nici n-apucasem sa imi scot geaca si sa imi las geanta undeva. Apoi am plecat catre grupul cu colegii mei de clasa ( Noi la prima ora asteptam profesorul in fata clasei ) si am inceput sa vorbesc cu 2 colege, el a venit discret, nu l-am auzit, si-a pus bratele in jurul meu si a stat asa 2-3 min, nu a zis nimic, dar parea ca se simte bine. Apoi a plecat fara un cuvant, am continuat discutia cu colegele si a inceput ora. Toata ziua m-am gandit la el, dar in pauza mare doar mi-a zis " Buna "cand a trecut pe langa mine.
Vineri m-am imbracat putin mai deosebit, dar doar mi-a aruncat o privire mai lunga.
La fel si luni, iar toata saptamana nu s-a intamplat nimic special. Dar ma facuse deja sa ma indragostesc de el. In saptamana asta, luni nu s-a intamplat nimic, dar marti cand veneam la scoala, eram singura si in curte nu era nimeni, era tarziu, fara 10 minute si am vazut pe cineva cu o geaca neagra dar nu mi-am dat seama ca e el. Cand l-am recunoscut, i-am zambit si am vrut sa merg mai departe, dar nu m-a lasat sa trec pana nu m-a imbratisat. Eu am plecat aproape topaind in clasa laughing)
Miercuri a nins si eu eram impreuna cu T si alte cateva prietene in curte, cand un coleg de clasa a aruncat cu un bulgare de zapada cu gheata in noi si a nimerit-o pe T in ochi. Noi am dus-o repede la baie, ochiul ei arata foarte rau, era rosu si umflat. El a aflat probabil de la cineva si cand am iesit din baie toate 5 el era deja acolo, si parea foarte ingrijorat, a intrebat-o pe T cine a dat si cand a aflat, s-a dus direct la baiatul respectiv si i-a zis niste lucruri nu tocmai dragute,
In restul zilei si joi nu s-a intamplat nimic, dar vineri cand veneam la scoala impreuna cu A, pe hol a trecut el si nici macar nu s-a uitat la mine.
Lui ii plac mai mult fetele mai indraznete, numai ca eu sunt foarte foarte timida, asa cum am mai zis. SI nu prea stiu cum ar trebui sa ma comport big grin o idee?

19 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Tu cred ca ar trebui sa te faci scriitoare big grin

Anyway, e simplu. Daca nu il ai pe FB, il adaugi pe FB, si te bagi in seama cu el acolo. Ii mai trimiti un mesaj, il mai intrebi ce face, pana se leaga o conversatie. Si de acolo vezi tu.

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

Mersi, dar nu mi se pare ca sunt asa stralucita :*
Il am pe FB, dar mi se pare ciudat sa il abordez asa, fara motiv laughing)

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Ce e asa ciudat? Ii trimiti un mesaj de genul:
Buna, ce mai faci?
El el o sa zica ceva de genul:
Buna, wow, chiar ai avut curajul sa ma contactezi?
Sau:
Nu mai esti timida?

Si dupa aia vezi tu ce ii zici, nu e ca si cum ar musca happy

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

laughing))))) ok, mersi de sfat!

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Nu ca ai face ce ti-am zis happy

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

Poate incerc laughing
Dar nu prea as face pentru ca mi-e frica sa nu par penibila, adica toti cei mai mari rad de cei mai mici care se baga in seama si nu vreau sa par astfel.

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Nu prea inteleg ce e asa penibil. E un pusti de 14-15 ani, nu e Dumnezeu, Putin sau Obama. Daca vezi ca reactioneaza negativ, nu mai vorbesti cu el, iti iei gandul de la el si gata. Nu ai nimic de pierdut.

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

Da, ai dreptate, dar lui ar putea sa i se para amuzant si sa povesteasca la mai multa lume, si cei de a 7a si de a 8a de la mine din scoala nu sunt cei mai draguti si prietenosi oameni.

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Ce ar putea sa le spuna? "Ba, mi-a zis "buna" o fata de a 6-a pe FB, hahaha!". Adica, ar fi penibil daca ar zice asta, ca nu e nimic nerezonabil sa trimiti cuiva un mesaj pe FB. Plus ca e posibil ca si el sa te placa, nu?winking

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

rolling on the floor)))) da, ultima replica m-a convins
promit ca incerc, luni seara, vad cum se comporta luni la scoala :* te pup si mersi mult pentru tot

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Sper ca ai vrut sa zici duminica seara happy Succes, si sa-mi spui si mie cum a functionat happy

| BiscuiteCuCrema explică (pentru Radu284):

Chiar am vrut luni seara :* da, te anunt

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

A, credeam ca vrei sa zici ca vorbesti cu el maine pe FB si sa vezi reactia lui 'face to face' la scoala happy

| Radu284 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

So... ai vorbit cu el? Ce s-a intamplat?

| ARF a răspuns:

Fără supărare, dar ţie la clasa a 6-a îţi trebuie iubiţi? straight face

| BiscuiteCuCrema explică (pentru ARF):

Fara suparare, dar am cerut doar o parere si eventual un sfat :*
Am cunostinte care la clasa a 6a au facut mult mai mult decat un iubit, asa ca ce fac eu nu mi se pare deloc deplasat :*

| alinamindru a răspuns:

Ce poveste draguta. Nu as vrea sa spun ca trebuie sa te schimbi, in niciun caz. Doar ca baietilor le plac fetele mai indraznete. Ar trebui mai intai sa incerci sa il cunosti mai bine. Dupa cum ai spus la inceput el e mai direct, imbratiseaza fetele si vorbeste mai indraznet, deci daca ai fi intr-o relatie cu el toate lucrurile astea cred ca te-ar deranja. Totusi, daca te-ai indragostit de el, trebuie sa faci ceva, insa trebuie sa te asiguri ca el te iubeste de asemenea. Cateva imbratisari si niste cuvinte frumoase nu pot spune asta si nu vreau sa fiu foarte directa, dar s-ar putea ca el sa te priveasca doar ca pe o simpla atractie. E o diferenta foarte mare intre a iubi si a fi atras fizic de cineva, deci ai intotdeauna grija la asta. Sper ca te-am ajutat si sa ai o primavara frumoasa :*

| BiscuiteCuCrema explică (pentru alinamindru):

Asa cum ai zis, sunt doar o atractie pentru el momentan, nici nu am crezut ca reprezint mai mult.
Voiam sa aflu cum as putea sa cultiv atractia asta, sa o fac sa creasca in ceva mai frumos.
Mersi mult, si tie la fel :*!

| Oliveee a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti placa sa-mi auzi parerea, dar sincer, eu cred ca isi bate joc de tine si ca probabil incearca sa o faca geloasa pe prietena ta T. Cel putin asa am inteles din ce ai scris. Mi-ar placea totusi sa ma insel. In orice caz, iti recomand sa fi atenta si daca nu iti da cu numic de banuit, poti foarte bine sa i te opresti in fata cand nu te baga in seama si sa nu-l lasi sa plece pana ce nu te imbratiseaza ( asta ar fi de preferat, cand il gasesti singur). Incearca sa-ti infrangi timiditatea si sa ii pui tot felul de intrebari despre ce-i place sa faca, la ce liceu vrea sa mearga, dar ai grija sa nu-i pui prea multe intrebari de-odata. poti sa ii spui si tu ce mult urasti ora care urmeaza sa inceapa sau ca in weekend apare un film SUPER si ca prietenele tale nu vor sa vina cu tine, deci esti trista ca nu ai cu cine sa mergi si poate te si invita el. Cine stie? Iti urez succes!