| Anovlad18 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema.
Ma tot gândesc la sinucidere.
Știu ca au mai fost probleme de astea pe aici, dar nu știu. Am tot citit răspunsuri dar degeaba.
Cred ca sunt in ultimul stadiu. Am 18 ani, de o vreme stau doar in pat și dorm ma culc pe la 6 dimineața, dorm pana pe la 6 noaptea, plâng mereu.
La școala nu mai pot merge pentru ca tremur cum intru in liceu super rău si am mereu stări de leșin acolo. Ca și cum mi-ar prinde cineva stomacul. Nu știu ce sa ma fac.
Părinții ma cearta ca nu merg. Ei cred ca nu merg pentru ca nu vreau sau ceva. Am probleme cu mulți profesori și cu diru. Și cu toată lumea din jurul meu.
Și nu știu ce sa mai fac. Nu găsesc nici o scăpare. Am nevoie urgentă de ajutor pana nu e prea târziu

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici nu știu dacă e neaparat o problema
Mereu când ma întâlneam cu dirigintele ma făcea sa ma simt foarte urat
Așa ca am încercat sa l evit
Acum încerc sa nu ma întâlnesc cu el pe hol și nici la orele lui nu mai merg de o luna
Și acum nici nu pot sa mai merg pentru ca iar va spune ceva
Și sunt o persoana exagerat de sensibilă
Nu știu.
de tramsferat nu pot... sunt 12 a
Nu am cum
---
Dacă el spune ceva despre tine, asta schimbă ceva în tine? Tu nu ești acelaș. cu și fără afirmația lui? Ce este greșit pe lumea asta? Cuvintele lui, sau interpretarea ta?
=====
Dacă face mișto, adică își bate joc, adică spune niște cuvinte, fără acele cuvinte, sau cu ele emise, nu ești tu acelaș?
Ce fel de om ești, că un cuvânt emis te distruge? Încearcă să explici pentru tine.
A spus că... Ei și? Unde e valoarea ta, în vorbele lui. sau în tine însuți?
Spui că îți e rușine?
Explică-ți ție cum apare acea rușine și dacă ea este justificată.
Ce părere ai tu despre tine, fără cuvintele și atitudinea lui?

Răspuns Apreciat de Editori
| EduardEdu1994 a răspuns:

Salut.E păcat de tine că ești tânăr, ești abia la început de drum iar problemele astea au rezolvări mult mai simple, nu ești conștient ce pată neagră se va lipi de tine dacă vei ajunge internat într-o psihiatrie.Primul pas pe care îl poți face este să elimini gândurile cu sinuciderea, frate viața trebuie trăita mai ales că ești la început de drum.Al doilea și cel mai important pas după sănătate este școala, crede-mă că fără școală nu vei face nimic, e păcat să lucrezi pe un salariu mizer și să nu ai parte de respect.Stările pe care le ai sunt provocate de anxietate, percepi școala ca pe un mediu ostil și odată ieșit din zona de confort încep simptomele.Nu este o boală foarte gravă, se poate rezolva cu suport, psihiatru și nu în ultimul rând tratament. Părinții tăi te cearta pentru că vor binele tău, poate că nu vei crede acum, mai târziu te vei convinge care este diferența dintre liceu neterminat și o facultate bună terminată, vei simți material diferență irecuperabilă.

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Ai nevoie de un ajutor de specialitate. Nu te poate ajuta nimeni de aici, cum ai spus că ai mai citit și de la alții și nu te-a ajutat. Trebuie să îți găsești voință să vrei să continui, iar faptul că îți constientizezi problemele și cauți ajutor este un pas foarte bun și important. Următorul pas foarte important este să îți dorești și să mergi la o psihanaliza amănunțită, căci nimic nu este ireparabil. Ar trebui să discuți serios cu părinții tăi despre problema ta, nu cred că nu te-ar lua în serios. Ai nevoie de susținere din partea lor. Dacă îți e mai ușor, arată-le mesajul ce ni l-ai scris nouă, cât și răspunsurile noastre, căci noi te luăm în serios, și nu credem că vrei să scapi de școală. Te așteptăm cu vești bune!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce probleme ai cu profii?
Dar cu dirul?

| Anovlad18 explică (pentru sadrian46):

Nici nu știu dacă e neaparat o problema
Mereu când ma întâlneam cu dirigintele ma făcea sa ma simt foarte urat
Așa ca am încercat sa l evit
Acum încerc sa nu ma întâlnesc cu el pe hol și nici la orele lui nu mai merg de o luna
Și acum nici nu pot sa mai merg pentru ca iar va spune ceva
Și sunt o persoana exagerat de sensibilă
Nu știu.
de tramsferat nu pot... sunt 12 a
Nu am cum

Am venit azi la școala - E un plus
Dar am plecat de la ora lui sad
La un alt profesor nu am fost pentru ca e mai dur și m ar fi scos in fata clasei sa facă cu mine urat...
iar colegii nu sunt cei mai buni oameni
Acum nici la ora lui nu pot merge pentru ca am lipsit mult
Și tot așa
M ar scoate in fata clasei sa facă mișto sau ceva...
nu știu cât de prostesti îmi par problemele
Scrise aici...
sincer
Mi e și Rușine de ce spun și de mine

| Anovlad18 explică (pentru Anovlad18):

Am avut un atac de panica azi
M a prins mama și nu m-a lăsat pana nu i am explicat
Sunt mai bine
Va mulțumesc din suflet tuturor
Sper sa treacă cât mai repede tot

| sadrian46 a răspuns (pentru Anovlad18):

Nici nu știu dacă e neaparat o problema
Mereu când ma întâlneam cu dirigintele ma făcea sa ma simt foarte urat
Așa ca am încercat sa l evit
Acum încerc sa nu ma întâlnesc cu el pe hol și nici la orele lui nu mai merg de o luna
Și acum nici nu pot sa mai merg pentru ca iar va spune ceva
Și sunt o persoana exagerat de sensibilă
Nu știu.
de tramsferat nu pot... sunt 12 a
Nu am cum
---
Dacă el spune ceva despre tine, asta schimbă ceva în tine? Tu nu ești acelaș. cu și fără afirmația lui? Ce este greșit pe lumea asta? Cuvintele lui, sau interpretarea ta?
=====
Dacă face mișto, adică își bate joc, adică spune niște cuvinte, fără acele cuvinte, sau cu ele emise, nu ești tu acelaș?
Ce fel de om ești, că un cuvânt emis te distruge? Încearcă să explici pentru tine.
A spus că... Ei și? Unde e valoarea ta, în vorbele lui. sau în tine însuți?
Spui că îți e rușine?
Explică-ți ție cum apare acea rușine și dacă ea este justificată.
Ce părere ai tu despre tine, fără cuvintele și atitudinea lui?

| OldSoul a răspuns:

Transfera-te la alta scoala, o sa ai parte de un inceput nou, si daca si tu lupti si vrei asta, vei putea sa faci o schimbare in bine in viata ta, chiar daca asta va fi greu, si va dura un timp pana sa o duci la sfarsit.

| Donsavas a răspuns:

Depresia,mai ales cea grava, aduce de la sine neîncredere si izolare socială. Depresia te poate îmbolnăvi de anxietate socială. Depresia în sine e oricum o boala si nu trebuie să o lasi pana in ultimul stadiu. Consulta un psihiatru, acesta iti va da pastile care te vor echilibra, nu vei mai plânge iar starea de anxietate va dispărea. Mergi cu incredere la medic!

| Teo29 a răspuns:

Incearca sa te uiti si la situatia altora, de ex. zilnic peste 30 000 copii mor de foame in lume, e statistica oficiala, cei mai multi sub 5 ani.

Stii ce inseamna sa mori de foame? E o moarte cumplita, cu suferinta pe mult timp/ chiar ani de boala si malnutritie pana la moarte.

Inteleg ca ai probleme destule, dar ia-le pe rand, consulta mai multi psihologi si alege unul care te motiveaza sa mergi mai departe.

Fa si ceva voluntariat, recomand SMURD. S-ar putea sa simti ca nu faci mare diferenta pe acest pamant, si ca sinuciderea ar fi o problema...
Total eronat. Sinuciderea e pentru lasi si pentru oameni care nu vor sa faca nici macar un centimetru inainte sa lupte pentru a-si gasi initial un scop iar ulterior pentru a-l atinge.

Nu renunta niciodata, stiu ca este greu, dar fa pasi foarte mici, dar incepe de acum, de azi sa-i faci!
Maine este cuvantul ratatilor, al celor care isi plang de mila.

Sa te duci apropo la oncologie pediatrica, unde copii mici plang ca si-ar dori sa mai traiasca macar cateva zile, parintii lor plang la fel de mila si suferinta lor, iar tu, om in putere si tanar ai ganduri de genul?

CAUTA SOLUTII, din acest moment. Nu merge doar cu psiholog, cauta psihiatru bun ( si deputati, doctori, etc. merg la ei ) si rezolva-ti problemele treptat.

Nu e scoala de tine? Nu e problema., cauta ce iti place sa faci si esti bun si fa cu placere. Asa vei castiga o multime de bani si te vei simti util happy

| MPersephone a răspuns:

Unicul sfat bun ar fi sa consulti un psiholog. Ai putea avea depresie si anxietate generalizata.
Sanatatea mintala e un subiect serios la care trebuie de atras atentia, si daca nu gasesti in tine motivatia sa iti imbunatatesti situatia, apelezi la cadru profesional.