| PuFY1 a întrebat:

Buna TPU am o problema sunt timida si foarte sensibila nu stiu cum sa imi schimb comportamentul.La scoala nu prea ma bag in seama cu ceilalti cum fac colegele mele ci stau mai departe. Cum sa imi schimb comportamentul?
Si cu sinsibilitatea.nu ma pot abtine sa plang din orice. M-am saturat de comportamentul meu as vrea si eu sa fiu ca alte fete mai indraznetze
Sfaturi?
DAU fundita:*

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Jeje, as vrea sa am o fata ca tine aici la liceu, pentru ca sincer, nu e deloc ce ma asteptam, toata lumea vb urat, etc etc etc, nu asta este subiectul.
Stii ce? Nu te schimba. Nu incerca sa fii ca celelalte. Incearca doar sa fii tu insati. Nu trebuie sa te schimbi pentru ce crede lumea, ci pentru ce vrei tu.
Vrei sa ai prieteni? Nu trebuie sa te imprietenesti cu oameni cu care crezi tu ca nu te vei intelege, ci sa cauti persoane care seamana cu tine.
Uite iti dau si un exemplu, pe mine. M-am imprietenit cu niste golani, mai demult, crezand ca asa o sa fiu si eu mai popular putin. Cea mai mare greseala, pentru ca aia m-au indemnat la bautura si violenta, asa ca am renuntat repede, si discret.
Fii cum vrei tu sa fii, nu cum v-or altii, sa stii, ca o fata timida si linistita ca tine, este foarte apreciata de profesori, de oamenii intelepti (mai batrani, cu exp in viata), si chiar si de baieti, insa nu de golani.
Daca vrei sa te schimbi totusi, iti trebuie putina ambitie, putin curaj, si putina "nesimtire". Atat. Ambitia pentru a nu renunta cand dai gresesti in ceva, si sa nu plangi, sa iti stergi lacrimile, sa te "ridici de jos" si sa continui inainte. Curaj, sa spui niste lucruri pe care ti-e rusine sa le spui, doar sa-ti iei inima-n dinti si sa spui. Nesimtire, ca sa nu te intereseze prea mult parerea altora, care sunt prosti, si te critica pentru ceea ce esti.
Succes!

| alina58 a răspuns (pentru MenInShadow):

Ai punctat foarte bine, chiar nu trebuie sa ne schimbam comportamentul ca sa ne placa altii. Cel mai important este sa te intelegi bine cu toata lumea, si dupa ce ai incheiat un capitol din viata ta, persoanele mai putin importante sa iti ramana cunostinte. Restul? Prieteni, pe care te poti baza, care te vor ridica de jos cand cazi, care iti vor sterge lacrimile!

| MenInShadow a răspuns (pentru alina58):

Desi acesti prieteni care sa te ajute mereu, nu se gasesc mereu asa repede, ci mai multi de genu "Cand e de bine, stam cu tine, cand e rau, suntem ocupati", si crede-ma, am cunoscut oameni dinastia, de aia am doar cativa prieteni in care am incredere si pot sa ma exprim si eu liber.
Si asta pentru ca sunt si eu o fire mai timida, si non-violenta.

| alina58 a răspuns (pentru MenInShadow):

Da, ai dreptate,. Si eu am 2 prietene care sunt alaturi de mine, cu care pot sa vorbesc orice, fara sa ma gandesc la faptul ca ar putea spune la altcineva. Trebuie sa cauti foarte mult sa ii gasesti, si cand ii gasesti, sa stii sa nu ii pierzi.

| MenInShadow a răspuns (pentru alina58):

Mi-a placut ce ai zis spre final "cand ii gasesti, trebuie sa stii sa nu-i pierzi", pentru ca sunt si cei care isi fac prieteni buni, care iti sunt aproape si nu stiu cum sa se poarte cu ei, iar acei prieteni se indeparteaza repede.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Offfff
Asa eram si eu lol laughing
in afara de faza cu plansubig grin
Oricum eram timid in draci, faza e ca dupa ce am trecut la liceu, fie ca am vrut fie ca nu.
am cam suferit ''' transformari '''.
Oricum faza e ca asta e ceva. temorar.
E o problema de timp, in cativa ani nici nu o sa te mai cunosti(bine asta daca chiar iti doresti sa te schimbi.)
Si eu eram timid, timid cu draci pot spune (asa mi s-a spus de ceva ori atunci). Oricum e mai bine sa fi asa cum esti tu.
Vei atrage baieti buni si raihappy
Acum fostii mei colegi, nu au nici jumatate din tupeul pe care il am euhappy
Adica cu timpu am devenit mai indraznetbig grin si mai tupeist, dar asta se poate rezolva numai daca TU vrei.
Si prin mult efort, nu dintr-o data. laughinghehe.
Nu ai specificat ce varsta ai.
Daca ai pana in 16 ani e totul ok, daca treci de 18 deja e nasolsad
eu deja la 16 anibig grin ehm.

| LaLa_5578 a răspuns:

Fiecare e in felul lui.happy Fiecare persoana are stilul sau, si fete ca tine mai sunt si cunosc. Eu sunt de parere ca, cu timpul te vei schimba si timiditatea va mai disparea happy Nu trebuie sa te iei dupa celalalte fete.Fii tu insuti :*

| JustifyBad a răspuns:

Draga PuFY1, dupa cate vad, ai probleme cu timiditatea, nu esti acceptata in comunitate(mai mult sau mai putin).Ei.nu dispera!
Trebuie sa gasesti interese comune cu cei care comunici, sa para ca te intereseaza.Saluta-i,vorbeste cu ei.Iesi din "coltul" in care te simti singura si neimportanta.Radiaza,exprima-te liber intr-un fel placut.
Iar cu senisibilitatea-cand simti nevoia sa plange gandeste-te ca in viata vor urma multe greutati, trebuie sa fii tare.Nu merita sa "dai apa la soareci" pentru orice stupizenie.-Asta e viata!
. Sper c-am fost de ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor sa scapi de asa ceva,dar iti dau un sfat

Daca esti o persoana care petrece foarte mult in fata calculatorului, nu vei scapa. Daca ai prietene chiar daca probabil nu sunt foarte apropiate incearca sa iesi cu ele, trebuie sa iesi in lume si sa interactionezi cu alte persoane.Propuneti un timp de stat la calculator, de exemplu, maxim 2 ore,in felul acesta vei incepe sa te plictisesti si vei avea dorinta sa interactionezi cu lumea.
Un alt sfat practic ar fi sa scrii niste reguli pe o foaie si de care sa te ti,cum ar fi "Nu am voie sa gandesc negativ",iar cand se intampla sa gandesti negativ iti pui acolo in dreptul acelei reguli o bulina neagra sau te pedepsesti in vreun fel, iar daca incepi sa gandesti pozitiv iti pui o bulina rosie sau te rasplatesti cu ceva.
Cand stai pe calculator ai putea sa intri pe un chat romanesc si sa vorbesti acolo cu indrazneala, in felul asta ai putea sa-ti maresti increderea in tine pentru ca probabil lipsa increderii de sine sta la baza timiditatii tale.Mai poti sa scrii pe o foaie tot ce te-a deranjat in trecut dupa care sa o mototolesti bine si sa o arunci,asta semnifica,ca ti-ai aruncat tot trecutul tau negativ la gunoi.
Atunci cand ai persoane in jurul tau incearca sa zambesti si sa te uiti in ochii persoanei cu care vorbesti.

Acestea sunt cateva sfaturi care te-ar putea ajuta, daca doresti sa vorbim lasa id pe privat.

Mult succes, si nu uita ca nu esti inferioara nimanui!

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Phfuuu...
Te înţeleg perfect! sad
Şi eu sunt timidă foc!
Relaţii sociale nu am deloc, doar cu familia!
big grin