| Trandafirulmort37 a întrebat:

TPU.Am si eu o intrebare. Ce parere aveti despre sinucidere? Vedeti acest lucru ca pe un act de curaj sau lasitate?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Sinuciderea nu e repercursiune,nici a curajului,nici a lasitatii,ci a adaptabilatii,sau dupa caz,a neadaptabilitatii unui anumit individ la cerintele societatii inconjuratoare.Ia,de exemplu,cazul Kurt Cobain,care s-a sinucis din cauza depresiei si presiunii ce era exercitate asupra lui din multe puncte(presa,societate,Courtney Love-nevasta-sa, cei ce il luau ca model).Era un individ impins la sinucidere din cauza unui mediu nociv, societatea in care traia.Asa nu este sigur,ca,daca ar fi fost vedeta/idol,in, sa zicem Austria, s-ar mai fi sinucis.Si e vorba si de gasirea locului.Cand un X nu gaseste un loc in care sa se potriveasca,atunci chiar nu ai de ce sa il acuzi,fiindca e vorba de imposibilitate.

E vorba de lasitate cand vine vorba de un attention-whoreing dus pana la extrem, de genul ''Vai, am 14 ani,mi-am pierdut alesul inimii mele,halca aia de carne cu aorte si ventricule,nu mai e cale de scapare,vreau sa fie cat mai dramatic,si nu mai am ce cauta in lumea asta fara el/ea.''Atunci,daca chiar comit fapta,idiotii,merita chiar si in stare rece&palid, multa carne in gura, mama si frigider.Pentru ca nu te sinucizi pentru probleme minore, de copchil idiot, cu fumuri in cap si auto-portretizatari de Romeo&Julieta in capatana aia goala.Act de curaj nu poate fi numit. Daca tu,ca X chiar iti vine sa-ti bagi **** in ea de viata,eu ca Y,te sfatuiesc prieteneste sa o faci cu stil si sa urmezi modelul Seung Hui-Cho,nu sa fii un vierme ticalos si sa bei cianura.

Si sinuciderea nu e nici solutie definitiva la problema temporara,ca asa o privesc cei din afara,care nu au absolut nicio tangenta cu fenomenul si il privesc in stil de panseluta fericita,dintr-un birouas,de cele mai multe ori, de psiholog, ci e mai degraba solutia perfecta gasita de un om ce nu mai gaseste intersectie intre el si o viata normala.Nu-i condamn.

| Trandafirulmort37 explică (pentru Dumnezău):

laughing si iarasi Dumnezău ne surprinde cu teoriile lui.Sunt de acord cu ceea ce ai zis despre adolescentii acestia care fac o tragedie dintr-o banala despartirehappy

7 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Sinuciderea este cel mai mare păcat. Putini au curajul sa ce? sa se sinucida? daca da mie nu mi se pare deloc curaj.mi se pare o lasitate.vor sa scape de probleme prin sinucidere si nu prin lupta. oameni slabi, ratati care nu.si pot asuma consecintele propriilor acte.si repede mananca pastile. taie venele, gatu se arunca de pe pod ba in fata masinii...se spanzura se otravesc si gata problema...gata si viata
Ce părere am eu despre persoanele care vor sa se sinucida :
Sunt niste oamenii fara un gram de minte. Altii ar da orice sa mai traiasca si o zi! Sinucigasii sunt niste lasi care renunta la lupta! Probabil ca ei considera ca nu mai au nici un motiv pentru care sa traiasca.

| Asdfghjklm a răspuns:

Sinuciderea reprezinta lasitate pentru ca daca te sinucizi fugi de lucrurile grele ce apar pe parcursul vietii, pe cand dacacontinui sa lupti si dupa ce ti s-a intamplat ceva rau iti arati curajul si puterea

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Las.
mai rau ca las.
Sa nu te sinucizi, uite o marturie a unei surori in Isus care era sa ajunga in iad, Biblia spune, nu ucide!
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
ultimul video din playlist.
Ai grija ce faci, Isus te iubeste, nu face asta.Ai viata asta sa iL iubesti pe El.
may God bless you

| JoMo a răspuns:

Sinuciderea e cel mai prostesc lucru e un act de lasitate deoarece consideri ca e mai bine sa mori decat sa traiesti, ti-e frica de viata.Multi oameni nu stiu ca daca se sinucid nu vor mai avea sansa la judecata ci vor fi trimisi direct in iad deoarece nu-si mai pot cere scuze in fata lui Dumnezeu.Si stau acolo pana la sfarsitul lumii cant toti vor avea sansa la o noua judecata.

| Annutzyk a răspuns:

Parerea mea ar fi ca, acest act este un lucru de. lasitate, pentru ca oamenii se sinucid deoarece, ei cred ca, nu pot trece peste anumite lucruri. Din punctul meu de vedere, sinuciderea nu este cea mai buna varianta. Nu trebuie sa te sinucizi pentru. ca nu poti trece peste unele momente, mai bine induri si treci peste.

| RaresMaa a răspuns:

Frate eu zica cai curaj...,
Cine are curaj sasi bage cutitu in inima straight face
aihh