| pssssiiii a întrebat:

am si eu o intrebare. Vreau sa stiu daca facultatea de matematica este grea mentionez ca eu am facut filologie si vreau sa ies profesoara de mate sau invatatoare?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de matematică este grea.Interesează-te şi dacă tu crezi că poţi dă examen de admitere.

| pssssiiii explică (pentru anonim_4396):

Poi nu dau examen e pe baza de dosar admiterea

| xRomanianGirlx a răspuns:

Cum intentionezi sa dai la matematica cand tu de pe clasa a 11-a n-ai facut nici macar o ora pe saptamana? Imposibil. Sunt facultati care cer matematica si de care nu afli numai dupa ce termini profilul de Filologie. Peste tot este ceruta mai ales. Te poti descurca, la unele, insa tot trebuie sa te straduiesti. Dar strict la facultatea de matematica nu ai sanse. Invatatoare e ok, iti trebuie matematica de clasele 1-4, pe care cu siguranta o stii.

| pssssiiii explică (pentru xRomanianGirlx):

Am facut 2 ore de matematica pana in a 12 si am avut numai 10 pe linie, mie mi-a placut mult matematica dar nu am avut noroc sa intru la mate infosad

| xRomanianGirlx a răspuns (pentru pssssiiii):

Eu sunt la mate-info si rad de ce se preda la alte profile. Inteleg ca ati facut ceva materie...dar te asigur ca nu ati facut nici macar jumatate din cat am facut noi. Nu aveti nici macar toate capitolele predate. Tu te poti gandi la faptul ca esti buna si ca intelegi, ca iti place. Dar pe langa faptul ca facem matematica la un nivel de 10 ori mai avansat, avem si o materie mai vasta. Voi nici n-ati atins intr-a 12a capitole care noua ne erau predate intr-a 9a. La asta ma refer..ca ai sa primesti exercitii de 10 ori mai dificile decat cele predate tie la clasa(asta in cel mai fericit caz) si exercitii de care nici macar n-ai mai vazut. Nu vreau sa te descurajez, dar la clasele de filologie se da 10 cu usurinta. Eu am media 8 la matematica si ma duc la concursuri si olimpiade faze nationale (se intelege ca profa mea cere mult), dar aceeasi profesoara incheie la filologie cu 10 oameni care, cu toata modestia din lume, nu stiu nici 2% din cat stiu eu. La noi in clasa, clasa A de mate-info, nici macar nu exista medie peste 8.

| pssssiiii explică (pentru xRomanianGirlx):

Te cred dar asta nu inseamna ca trebuie sa dau inapoi, nu? sunt constienta ca nici 2 la % nu am facut din materia de la mate info dar niciodata nu spune niciodata eu imi doresc sa fiu profesoara sau invatatoare si daca e sa intreu la matematica asta e fac si eu pregatire primul an si pe urma vad eu cum ma descurc!