| Alexandra9009 a întrebat:

Am trecut clasa a 7-a și îmi pun o întrebare:pe ce profil să mă duc la liceu?
Eu aș fi vrut la uman-filologie. Dar o verișoară mi-a zis să mă duc pe real...
Mie îmi plac materiile:română,franceză,istorie(uneori),biologie și informatica.
Nu îmi plac materiile:matematică,fizică,engleză, geografie...
Voi ce credeți?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Pai eu iti sugerez sa te duci pe profil uman filo-la real faci multa mate si fizica (eu am 3 de fizica pe saptamana-sunt la stiinte happy )care daca nu iti plac vei avea mult de tras.Plus ca BAC-ul il vei da la mate, daca mergi pe profil real.Eu zic ca ai mari sanse la uman acum decizia iti apartine happy Bafta!

| Anonim0078965 a răspuns:

Eu sunt la filo si ma bucur foarte mult ca am facut aceasta alegere.Si eu am mai dat peste persoane ca verisoara ta care au incercat sa imi schimbe alegerea, dar m-am gandit ca este viitorul meu si nimeni nu are dreptul sa intervina si sa gandeasca pentru mine. Daca tu ai spus ca nu iti place matematica,, la profilul real matematica si fizica sunt baza, deci ce vei face? o sa te chinui 4 ani? Filologia se bazeaza pe romana, limbi straine(franceza in cazul tau, poti merge la un profil de filologie cu bilingv franceza) si istorie; in alte cuvinte la filologie vei invata sa te exprimi, sa vorbeti pe o anumita tema, sa ti un discurs, lucruri care iti vor fi de ajutor intr-o viitoare slujba.Deci crede.ma ca merita sa vi la filo, nu vei regreta. happy

| denisamarcus a răspuns:

Stiinte sociale, limbi straine daca iti place franceza dar nu-ti place engleza... :/ Bio-chimie... Succes..nu mai stiu happy