| HeaDShoT_3065 a întrebat:

Cine imi da si mie un discurs si/sau o poezie pentru sfarsitul clasei a 4-a?

Dau funda + vot.

Răspuns Câştigător
| callmebeautiful a răspuns:

Discurs la incheierea clasei a IV-a

Iata-ne ajunsi in ziua care incheiem cei patru ani pe care i-am petrecut impreuna.
.
Mai bine sa ne amintim de acea toamna cand pentru prima oara am devenit scolari.
Va mai amintiti?
Frunzele ruginii se pregateau sa teasa covorul toamnei.
Ne-am intalnit in curtea scolii. Povestea noastra incepea. Incepea cu momentele de descoperire e scolii, a clasei, a bancii, a colegilor; incepea cu lacrimi de teama sau sfioase semen de prietenie.
A venit vremea bastonaselor, a literelor, a primelor adunari, apoi problemele, tabla inmultirii, cititul, povestitul…si anii au trecut…
Privind in urma, ni se pare totul acum atat de simplu si ne vine sa zambim, gandindu-ne cat de greu am scris primul cuvant, cuvantul « mama ».

Priviti-ne, si va dati seama ca noi suntem boboceii de acum patru ani? Am crescut, am muncit, am gresit, dard in greseli am invatat cu totii.
La toamna vom trece in clasa a V-a: obiecte de studio noi, profesori noi. Nimic nu trebuie sa ne sperie, deoarece ceea ce am invatat in acesti patru ani constituie o adevarata baza pe care se va putea inalta invatatura viitoare.
Dragi parinti, draga invatatoare, speram ca nu va vom dezamagi, ci vom urma drumul ce ni l-ati deschis. Trebuie sa ajungem oameni de cinste cu care sa va mandriti.