| Mistica1001 a întrebat:

Buna TPU.Deci am o mica mare problema.Va rog sa cititi tot. Anul acesta m-am transferat in clasa a 10-a la o alta scoala... pana pe 1 martie totul a fost frumos, dar de 1 martie noi fetele am vorbit sa starngem bani si sa luam un cadou baietilor (suntem din moldova) si ce sa le luam si cati bani sa punem a fost un adevarat calvar, bine inteles ca ne-am certat pentru ca o fata care tot timpul face pe ea ca ea se sterge la fund cu bani, a spus ca ea nu pune 50 lei pentru baieti pentru ca citez:"idiotii din clasa o sa ne ia o lalea ofilita si pentru ca prostii aia nu merita 50 de lei" si na cearta si pana la urma eu cu alte 2 fete am pus cate 100 de lei si celelalte au pus cate 5. De la toate am stran 75 de lei (de la 5 fete printre care si bogatasa). Apoi colega mea de banca fiind in grupul celor 5 s-a mutat din banca cu mine cu bogatasa.De aici a inceput sa povesteasca tot ce i-am povestit eu ei despre problemele mele (familiale), faptul ca mama a avut anul asta o depresie si a inceput sa bea si multe altele. Si cumva s-a folosit de asta ca sa ma faca de ras. Eu am suportat cat am suportat si intr-un final am vorbit cu cateva prietene si am mers si am batut-o (nu tare, am udat-o si am tras-o de par). Domnisoara i-a spus dirigintei si aceasta sa luta de mine si scandal si bla bla bla. A trecut si asta. Acum 2 saptamani, marti am hotarat toata clasa sa plecam toti (chiulim) de la engleza. dar 5 s-au intors, printre aia 5 si cea mai buna prietena a mea, si avem alt scandal acum. Nu stiu ce sa fac, sincer nu pot sa ma bag pentru ca e fata respectiva dar. stiu ca astia au dreptate, in schimb m-am impacat cu bogatasa al carei tata a venit sa se ia de mine cand a fost scandalul cu bataia, desi nu pe ea am batut-o, si aia mi-a spus ca prietena mea ma vorbit de rau la ea, cand am intrebat-o pe prietena mea a spus ca nu e adevart si ca eu as fi vorbit-o de rau in fata ei, am sunat-o pe bogatasa si am intrebat-o (cu prietena mea de fata) daca am vorbit-o de rau pe prietena mea vreodata in fata ei, atunci ea a spus ca nu si prietena mea a auzit CE SA MA FAC? nu mai suport, voi ce ati face in locul meu? Dau funda, am nevoie de un sfat sad

2 răspunsuri:
| Bogdanel97 a răspuns:

1. Nu inteleg de ce trebuia sa le luati voi baietilor ceva de 1 martie cand noi baietii trebuie sa va dam de 1 si 8 martie martisoare si flori.
2. La faza cu banii se mai trezeste cate una/unu sa mai comenteze ca ii prea mult si din astea.
3. Nu trebuia sa le povestesti despre porblemele din familie, stii cum is unii in ziua de azi.
4. Daca ai batuto in incinta scolii s-o dus la diriga si eu spus, atunci diriga poate s-o fi suparat si ti-o fi comentat ceva, dar daca ai batut-o in afara scolii nu vad de ce ar avea ceva diriga cu tine din moment ce bataia nu o avut loc in scoala/liceu.
La fel si cu chiulu vrem sa chiulim toti cativa se intorc inapoi la ore ca sa nu faca absente. Acuma daca as fi in locul tau eu m-as transfera in alta clasa sau liceu, sau pur si simplu nu as mai vorbi cu ele.

| AndreeaIII a răspuns:

Uneori prietenii te mai si barfesc,adica si eu am patit asa. Dar astia nu prea sunt prieteni. Eu am reusit pe prietena mea s-o schimb s-o fac sa nu ma mai barfeasca pemine, de rrestul nu ma intereseaza, dar ai grija cui ii spui despre problemele tale, mai ales ca esti noua. Fao pe prietena ta sa inteleaga ca nu e bine sa barfeasca. Ori sunteti prietene adevarate ori doar prietene, fara strambe