| dalovergreen67 a întrebat:

Eu chiar nu mai rezist. M-am saturat de scoala. Invat zi de zi. Sunt foarte stresata de scoala.Cand ma gandesc ca voi lua o nota mica la test imi vine sa plang. Nu pentru nota in sine, pentru faptul ca am invatat si nu e drept.Nu mai suport serios, va rog sa ma ajutati.

3 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna.
Poate te inteleg putin pentru ca si eu am avut o perioada in care eram gata sa ma si bat cu profesorii (ok, nu o faceam) atunci cand primeam o nota prea mica si stiam ca eu meritam mai mult. Insa treptat am inteles ca notele nu joaca un rol atat de important. Important e ce ai in cap, nu ce note ai. Multe persoane au ajuns oameni mari chiar daca nu prea o aveau cu scoala. Nu iti zic acum ca ar trebui sa te lasi acum de scoala si sa nu mai inveti cu speranta ca vei ajunge si tu un om mare, insa nu mai pune la inima atat de tare notele mici pe care le iei. Daca ai o nota mica azi, incearca sa vezi unde ai gresit si pe viitor nu mai comite gafa aia. Pana la urma, cand vei creste o sa razi de ceea ce ti se intimpla acum atunci cand iti vei aminti. Vei vedea!
Succes!

| peperonies a răspuns:

Sa vezi cum e dupa cand incepi sa lucrezi. sa vezi atunci stres.

| nlko a răspuns:

Buna!
Stii,inveti pentru tine, nu pentru note.La inceput imi era si mie frica sa nu iau o nota mica, dar pana la urma am inteles ca notele nu sunt chiar atat de importante.Intradevar, trebuie sa te straduiesti sa iei o nota cat mai buna, dar ele nu iti reprezinta cunostintele. E doar un test pe moment care depinde de ce ai invatat, dar si de noroc, stare etc.
Si, niciodata nu va fi totul drept, nu mereu cel care a invatat cel mai mult ia nota mai mare. Stiu e cam nedrept... peste tot aud ca "asa e sistemul".(cele mai enervante cuvinte)
Oricum, tu continua sa inveti, in primul rand pentru tine.
Bafta!