| Annouka a întrebat:

La ce varsta trebuie sa se epileze fetele pe picioare? Eu am 12 ani si parintii inca nu imi dau voie chiar daca insist. Il am si inchis de culoare si toate fetele din clasa cu mine se epileaza...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dandinelle a răspuns:

Daca te deranjeaza foarte tare, si ai impresia ca se vede urat, vorbeste cu mama ta si explica-i asta, doar vrei sa te simti confortabil. Daca te deranjeaza la scoala cineva care face haz de parul de pe picioare explica-i si asta mamei. Daca doar tu te compari si nu-ti place gandeste-te ca odata ce incepi sa dai cu lama, parul o sa se intareasca si o sa fie mai dur, o sa cresca destul de des si gros si o sa se vada si mai si. Daca te epilezi cu ceara, doare tare si in cele mai multe cazuri ramai cu urme de roseala, iritatii. Eu iti recomand sa nu te epilezi inca, lasa puful sa creasca, o sa observi ca, purtand jeansi, doar in zona de jos a piciorului ai mai mult par. Am mai auzit persoane care-l decoloreaza, dar orice pas ai face, vorbeste mai intai cu ai tai. Tine-ti aproape parintiiwinking

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu exiata varsta. Incepi sa-l epilezi cand incepe sa te deranjeze estetic.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 14-15 ani

| GabiDumitrescu a răspuns:

Roaga-ti mama sa te ajute cu o epilare cu ceara eventual. Presupun ca ea nu sta maimuta. Discuta cu asta despre asta cu ea.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai potrivit ar fi după 14-15 ani, acum ești un copil.

| Plato a răspuns:

E mult prea devreme. Esti un copil, esti frumoasa oricum prin puritatea tinereții. Nu ai niciun motiv sa intervii asupra aspectului.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu trebuie sa iti dea parintii voie. Daca vrei o porti o fusta/rochie, e inestetic si trebuie sa inteleaga.
Nu conteaza varsta. Daca tu nu te mai simti ok, da-l jos.

| MPersephone a răspuns:

Cu mine mama niciodata nu a vorbit pe temele astea. Am inceput sa ma epilez singura din momentul in care am crezut ca e potrivit. 12 ani ar putea fi prea devreme, dar doar tu stii. Eu mereu am fost mai independenta la ale mele si nu am avut nici o conversatie pe temele astea cu nimeni.