| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU!
Scriu asta încercând să mă opresc din plâns, din taiat, din orice altceva.

Tatăl meu e alcoolic. Nu mă plâng, nu mă victimizez. N-am fost niciodată o victima și când m-a durut n-a spus niciodată nimic. Vreau doar sa opresc asta. M-am saturat de certuri, de miros de alcool în casă și de gesturile lui. M-am saturat sa vad sticle aruncate peste tot. Nu știu exact care e întrebarea mea și nu nici nu știu ce vreau, dar mă doare și nu știu cum să fac să înceteze. El bea in fiecare zi și face scandal, iar mama nu face nimic...

Unde e acum? Pai e la bar si probabil doarme pe masa.

Eu nu sunt un copil rău... Sunt la cel mai bun liceu din oraș, am medii foarte mari, iau bursa(iar el mi-o ia și o da pe băutură), dar m-am saturat de stresul asta cotidian.

Mai are rost să trăiesc?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

"Mai are rost să trăiesc?"

Oare? Eu personal nu o sa-ti raspund aici, nu prea am nici un drept sa-mi dau cu parerea.

Dar, vreau sa-ti spun ca e viata ta, tu alegi cum va fi, daca te lasi afectata de probleme, de viata celolalti, aia e, meriti sa fii trista, dar daca inveti sa treci peste probleme, si sa inveti de ele, vei avea o atitudine de invingator.

"Am ingropat primaveri cu lacrimi si zambete
Daca regret ceva e c-au trecut prea repede
Si-am invatat din mers cum sa iubesc ce ma-nconjoara
Am invatat cand sa zambesc si cand sa ma transform in fiara
Am auzit ca tot ce nu te-omoara te-ntareste
Am pieptul din otel e pentru cel ce ma uraste"

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si cautati o solutie. Dar nu esti tu de vina si nici nu e responsabilitatea ta. E dureros, dar e problema lui. Poate gasiti o solutie ca sa il ajutati sa nu mai bea. Dar pana la urma nu uita ca fiecare isi va purta propia sarcina. Tu contiua sa fii bun si toti din jur vor vedea ca esti diferit de el.

| Nemessys a răspuns:

1. Normal ca mai are rost sa traiesti. straight face
2. Eu iti sugerez si daca ai posibilitatea, sa te duci undeva sa traiesti doar cu mama ta. Poate undeva la bunici. Oriunde numai sa scapati de el. Cu genul ala de om nu pot sa traiesti. Si cand iti mai cere bursa, nu i-o da!

Daca nu poti face ceea ce ti-am zis eu mai sus, atunci bucura-te ca ai 17 ani, inca un an si devii majora iar atunci poti sa faci ce vrei tu. Poti sa te duci la facultate sau sa-ti gasesti un job si sa te muti singura. A da. si inca ceva. Cand o sa fie el la pensie, sa nu-l ajuti deloc. Lasa-l sa sa descurce. happy Daca nu a fost un tata adevarat si nu a stiu sa aiba grija de tine, asta merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treci peste, te inteleg, daca as fi in locul tau probabil m-as simti la fel, dar nu prea ai ce face, alcoolismul e incurabil. Ce intrebare e asta, ''mai are sens sa traiesc?''

| Teffan a răspuns:

Cu alcoolicii nu ai ce sa vorbesti.
Nu e tatal tau.

Poti sa il desconsideri ca tata.

Asteapta pana ce te faci majora si pleaca de acolo.
Cand esti instarita material, ia-o si pe mama ta, ca sa o scapi din mediul ala.

| Notmyaccount a răspuns:

Doamne,ce intrebare. Cum adica daca mai are rost sa traiesti? Acum mai mult ca niviodata are rost sa traiesti.
Viata ne demonstreaza de multe ori cat de nedreapta e. Sunt sigura ca muncesti foarte mult ca sa fii unde esti acum, cu siguranta muncesti mai mult decat restul, intrucat imi dau seama ca la tine statul acasa este un stres. Tu nu ai nicio putere de decizie. Mama ta poate divorta, incearca sa ii arati cat de rau isi face ei si cat de rau iti face tie prin aceasta casnicie. Dar dureaza... Nu am ce sa iti zic, decat sa inveti in continuare ca sa fii cat mai repede independenta.
Nu mai tine in tine. Vorbeate cu cineva, te va ajuta.
Power

| Ronny22 a răspuns:

Normal ca are rost sa traiesti. Stii vorba ce nu te ucide te face mai puternic? Adevarat ca ai o situatie foarte urata dar asta nu ar trebui sa te lasa doborat. Ce varsta ai?

| LadyRoses a răspuns (pentru Ronny22):

Împlinesc 17 ani.

| Ronny22 a răspuns (pentru LadyRoses):

Ai o viata inainte, chiar daca acum este greu trebuie sa te concentrezi pentru viitorul tau din moment ce parintii tai sunt atat de demoralizati si cazuti la pamant. In momentul in care o sa vada ca ti-ai format un viitor bun si o sa fii respectat in societate atunci si ei se vor opri.