| deboosw a întrebat:

Bună TPU sora mea a început deja viața se#uală și are doar 14 ani,sau protejat totul este bine! Dar dacă pleacă la genicolog poate să o ia pe mama la raspundere de ce minora a început relația se#uală?
Ea plînge și se învinovățește pentru că a început așa de devreme, iubitul ei o susține și încearcă să o liniștească și ea îi reproșează,, mi-e frică să nu te despărți de mine " ( vă rog să dați sfaturi utile fără să judecați)

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic iubitul surorii tale sa fie atent, si este important mai ales ce varsta are el, caci daca este mai mare de ani decat ea sau major, atunci va avea probleme mari : https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| deboosw explică (pentru Simpatic):

E cu 2 ani mai mare are 16

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu este totul bine.Prezervativul nu garanteaza protectia impotriva sarcinii de 100%, ci numai 98%. Asta inseamna ca din 100 de femei care folosesc prezervativ, 2 tot vor ramane insarcinate, chiar daca partenerul l-a folosit corect.In locul tau i-as transmite asta surorii.Mama ta e adult, nu trebuie sa iti faci tu griji despre cine o trage la raspundere. Pentru ce sa se desparta iubitul de sora ta? Mai sunt si alte parti ale povestii pe care nu le-ai spus? Inevitabil tot acolo se va ajunge, sunt sanse mari.De exemplu, eu nu cunosc absolut pe nimeni care sa fi avut relatie inca de la 14 ani si sa fi rezistat pana la casatorie.

| deboosw explică (pentru dullcat):

Sa despărțit deja iubitul de sora mea.

| dullcat a răspuns (pentru deboosw):

Trist, dar de asteptat...Si cum suporta sora ta despartirea?

| deboosw explică (pentru dullcat):

Nu poate suporta...

| Cosmin3412 a răspuns:

Nu are cine sa o tragă pe mama voastră la răspundere pentru asta.

| Llilli a răspuns:

Bună!
Nu cred ca medicul sa nu respecte confidențialitatea cu pacientul și nici sa o ia pe mama voastră la răspundere pentru ca minora si-a început viata sexuala.
Era mult mai ok ca sora ta sa își înceapă viata sexuala după 18 ani dar atata timp cât a stiut și știe sa se protejeze, e un lucru bun.