| BeAmazing a întrebat:

Stiti un mod mai usor de invatat tabla inmultiri decat cel prezentat pe youtube la adresa http://www.youtube.com/watch?v=QjVtvlk6jvw? As dori sa aflu si parerea celor care nu stiu tabla inmultiri si o au de invatat acum. P.S.: Pentru cei care au prieteni in strainatate si cunosc engleza o pot invata de pe adresa http://www.youtube.com/watch?v=Ldj-wKvP2_A.

2 răspunsuri:
| Sahasrara a răspuns:

Metoda prezentată este foarte complicată și foarte lentă și foarte prost gîndită. E un pas extrem de greșit să apelezi la așa ceva.
Înmulțirea se învață cu ajutorul matematicii și al memoriei. Exersează!
Încearcă să reții din fiecare tablă cîteva puncte de reper, mai clare sau care-ți intră-n cap. Spre exemplu 6x8=48 (rimează). Apoi capetele, fiindcă dacă 6x10=60 și e clar, cel dinainte o să fie 60-6 = 54 = 9x6.
Gîndiți logic, dragilor, nu ca maimuțele pe degete.

| BeAmazing explică (pentru Sahasrara):

M-ai convins ca n-ai inteles metoda si nici nu te-ai obosit sa o intelegi, dar nu ma mira daca tu stii ca sunt maimulte care gandesc pe degete, spune-mi si mie unde le-ai vazut maimutele ca sa ma duc si eu sa vad! (Le punem pe youtube). Metoda-i lenta daca nu stii numara pe degete pana la 5, nu te-ai inspirat de la maimutele pe care le cunosti tu atunci metoda-i rapida si n-ai nevoie de nici un punct de reper in tabla inmultirii!