| fatacuvise60 a întrebat:

Trebuie sa completez maine fisa de inscriere la liceu. Pot sa scriu si coduri cu media mai mare decat o am eu? Am sansa sa intru? Explicati-mi cum sta treaba, va rog

5 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poti incerca. Sa iti dau un exemplu.
Tu bifezi prima optiune mate info iar a doua biologie. Ai media 8. Ultima medie anul trecut la mate info a fost 9 iar la biologie 7.
Cand va fi repartizarea daca sunt copii cu media apropiata de a ta, ai posibilitatea sa intri si tu la mate info. Daca sunt copii cu media mai mare ca a ta nu vei intra la mate info si e posibil sa nu intri nici la biologie pentru ca acolo s-au ocupat deja locurile cu copii care au avut biologie prima optiune. Trebuie sa astepti pana la a 2a repartizare cand poate mai renunta cineva la un loc, ori la biologie ori la mate info. Daca vor fi locuri la ambele vei intra la mate info, pentru ca a fost prima optiune.
Acum depinde de norocul fiecaruia. Baftawinking

| fatacuvise60 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Daca nu sunt locuri pentru prima mea optiune, trece la a doua, nu?

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru fatacuvise60):

Da, treci la a doua numai ca prioritate au copii care au pus a doua ta optiune, prima la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eu sunt pe locul 45 pe judet merita sa pun mai mult de 2 clase la optiuni? Adica in cele 2 vor intra 56 de elevi, care e mai mult decat 45, deci ori iau la una, ori la alta, nu?