| alexit92 a întrebat:

Buna tuturor!

Treaba sta in felul urmator: vreau sa plec din tara in august, este de fapt un tur al Europei, toate locatiile fiind state membre UE. Intrebarea mea este daca am nevoie de pasaport in acest caz. In afara de asigurarea medicala, mai trebuie ceva? Sry, dar n-am mai iesit din Romanica din 2004...

Multumesc! happy

3 răspunsuri:
| 7lucian8 a răspuns:

Nu ai nevoie de nimic doar carte de indentitate valabila. esti minor? atunci amindoi parintii la vama prezenti cu tine sau foaie de la notar de la celalat parinte care nu te insoteste in calatorie...

| Razvan_8317 a răspuns:

Depinde cati ani ai... daca esti minora iti trebuie de la notar semnat de ambii parinti cum ca te lasa sa parasesti tzara.in rest daca toate tarile sunt membre doar cu buletinutongue

| Razvan_8317 a răspuns:

Iti trebuie procura de la notar daca esti minora semnata de ambii parinti cum ca te lasa sa pleci si cu cine...adica insotita...si in rest daca toate tarile sunt membre doar cu buletinul si procura de la notar cand iesi din tara calatorie placuta.tongue