| andre_9286 a întrebat:

va cer doar niste sfaturi ce ati face voi in locul meu.

Acum vreo 3 ani am fost in Italia unde am repetat clasa a6a pentru ca nu stiam limba, apoi m-am intors ca, cica imi era dor de bunici.Mama tot timpu a fost de acord cu hotararile chiar daca suferea dupa mine. Timp de aproape 2 ani am stat in Italia, dar eu ramasasem cu idea ca nu stiu limba si nu o pot invata (la scoala nu prea ma descurcam, si nu am acceptat prietenia nimanui). Apoi m-am intors in Romania unde mi-am continuat scoala. sunt in clasa a8a acum si nu stiu ce sa fac, sa imi fac liceu aici sau sa ma duc in Italia sa stau langa mama si sa afac 5 ani de liceu tinand cont ca daca m-as inscrie in Italia o sa fiu mai mare decat cei din clasa unde o sa fiu cu vreo 2-3 ani.

Voi ce ati face? V-ati duce in Italia la liceu sau l-ati face in Romania?

multumesc muuuuuuult kisskisskiss(cel mai bun raspuns dau funda)

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Ar trebui sa stai cu mama ta. Tie iti este greu sa inveti o limba straina, poate asa si este. Crezi ca daca ai face un efort in aceasta directie iti va fi rau in viitor sa poti comunica si in limba italiana. Crezi ca in viata e mai simplu sa luam doar ce e mai usor de moment, neinteresindu-ne posibilele repercursiuni asupra viitorului, crezi ca nefiind alaturi de mama ta iti este mai bine. Dar fara a fi egoista ti-ai pus vreodata intrebarea daca ei ii e bine fara tine, ea pentru ce se chinuie sa faca citiva euro amariti, nu poate pentru ca doreste sa ai un viitor mai bun decit a avut ea? Crezi ca nu putea sa munceasca in Romania ca sa isi cistige mincarea de pe o zi pe alta. Dar, dar ce iti mai putea oferi tie? Nu te condamn, nu sint in masura sa fac acest lucru, imi dau si eu doar o parere pe care o poti lua in consideratie sau nu. Si eu sint parinte si eu locuiesc intr-o tara straina. Am doi copii care traiesc si invata aici. Au cca. doi ani si jumatate de cind sint la scoala (in alta tara), stiu ca nu le-a fost usor sa se acomodeze, le-a fost foarte greu, poate le este si acum dar din respect pentru noi parintii nu spun acest lucru. Ei stiu si sunt constienti ca ce le putem oferi aici nu le putem oferi in Romania. Noi, ca parinti, ca oricare alt om din lumea asta dealtfel, stim ca nu vom trai o vesnicie si incercam in restul vietii care ne-a mai ramas sa ii ajutam atit cit putem si atunci cind trebuie. Crezi ca timpul si situatia actuala din tara ne-ar putea ajuta sa rezolvam atunci cind trebuie aceste lucruri in Romania? Sa nu uiti un lucru, in lumea asta nimeni si nimic nu poate si nu trebuie sa fie mai presus de familie, nimeni si nimic nu trebuie sa primeze in fata acesteia. Vorbeste sincer cu mama ta, hotariti impreuna si cautati sa fiti alaturi una de alta. Este poate singura fiinta din lume care ar da probabil totul pentru a-ti fi tie bine, este poate singura care te intelege si te apreciaza, respectati-va si fiti unite. Este minunat sa ai pe cineva alaturi de tine care sa te sprijine atunci cind ai cea mai mare nevoie. Mama ta poate fi una dintre aceste persoane, de asemenea tu poti fi un sprijin pentru ea. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Bulina_4880 a răspuns:

Pfff in Romania macar stiu limba si stiu sigur ca o sa trec
In schimb in Italia trebuie sa inveti limba si e cam greuthinking
Adica si limba natala e grea. dapai altahappy

| Cryzy a răspuns:

Poate gasesti o solutie impreuna cu mama ta sa faci liceul aici si sa vina sa stea si ea cu tine.

| eugen13051996 a răspuns:

Eu asi face liceul in Romania...acum nu stiu este alegerea ta