| abcdefghijklmnopqrstuv a întrebat:

Vreau doar sa va spuneti parerea.Prietena surorii mele are 17 ani si in urma cu 2 ani a ramas insarcinata. Din pacate si-a anuntat parintii mult prea tarziu si a trebuit sa pastreze copilul.Atunci cand a nascut toata familia i-a fost aproape si nu s-au gandit o clipa la ceea ce a urmat.De atunci Alina, asa o cheama pe fata respectiva, si-a continuat studiile, iar copilul a ramas la tatal ei.Si intr-o zi a venit la ea la usa si i-a spus Alinei ca nu isi va mai revedea copilul, si asa a fost.Au plecat din tara si dusi au fost.
Acum cateva luni a cunoscut alt baiat si a ramas iar insarcinatastraight face. Iar atunci cand le-a spus parintilor cica au avut nevoie de un psiholog, si ei si Alina.Nu stiu ce a fost in capul ei. Avort nu s-a putut face ca daca se va intampla asta nu va mai putea face copii.Am auzit ca are o problema.Si acum asteapta copilul.Prietenul ei are 19 ani si isi doreste copilul.Insa fata este destul de daramata.
Ce parere aveti despre acest caz? Pe mine m-a lasat cu gura cascata cand mi l-a povestit sora mea.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă tot alfabetul...
Cel mai bine ar fi să te reculegi şi să închizi gura ( că rămăseseşi cu ea căscată).
Spune o vorbă: " Unde nu e cap e vai de ...moştenitori".
Fata tînără, 15 ani, i-a plăcut iubirea, "procesul tehnologic" : Şi-apoi şi iar, şi iar, şi iar a rămas însărcinată...şi-acum e dărîmată. Păi noi cu ce o putem ajuta? De multe ori, a interveni cu sfaturi în asemenea gen de situaţii e un fel de a-ţi da singur foc la valiză.
Să continuie să consulte psihologul, poate un psihanalist, oricum...o persoană autorizată. Nu ştii matale că de la prea multe moaşe iese copilul cu buricul netăiat?
Sau că mai zice-o vorbă : "Facerea de bine f...de mamă". Uneori vrei să ajuţi şi ieşi cu capul spart.
Cam aşa a păţit cîndva, un cetăţean, pe la noi prin Văcăreşti, pe-acolo, pe Livedea cu duzi ( chiar pe lîngă casa Mariei Tănase). Un românaş de-al nostru îşi bătea ( la stradă) nevasta, aşa meticulos, gospodăreşte. Un vecin, care a vrut să oprească suferinţa femeii( şi bîlciul, fără parale, cum ar fi spus răposata maică -mea) a încercat să intervină şi, femeia, cea bătută, a răspuns foarte imperativ : -Ce te bagi, dom'le, ce te bagi, matale? E bărbatul meu cu cununie!
Cel mai bine este să nu te mai frămînţi matale pentru altele.

| Lyiia a răspuns:

Buna!
Sincer imi pare rau pentru ea!
Nu as vrea sa mi se intample asta la o varsta atat de frageda.Din cate am inteles a ramas insarcinata la 15 ani.Cat despre primul copil, trebuia sa faca ceva in legatura cu asta, sa apeleze la politie.Cred ca esti si vina parintilor, pentru ca aceste fapte se datoreaza educatiei pe care ai primit-o.
Asta poate fi invatatura de minte pentru ea dar si pentru ceilalti care fac acest lucru de la 14-15 ani.Trebuie sa ne traim copilaria!
Acum ce sa zic, ii urez succes in ceea ce urmeaza, pentru ca nu este usor sa cresti un copil la 17-18 ani. Toate eforturile pentru scoala si pentru visele ei s-au cam dus pe Apa Sambetei.Acum trebuie sa se ocupe de copil.Insa daca prietenul ei chiar isi doreste copilul este un lucru bun.Isi poate continua studiile si asa mai are sanse de ceva.
Mult succes![si tie dar si ei]

| denisa27 a răspuns:

Pai eu as prefera sa nu mai fac copii deloc, iar faptul ca ea la lasat pe ala sa plece cu copilul ei spune multe happy. acum nu pot so judec eu.ea stie mai bine.sh ce baiat isi doreste un copil la 19 ani thinking atunci baieti ar trebui sa se distreze nu sa steie cu un copil.big grin