| Rangelovici a întrebat:

Am si eu o problema la care ma ingrijorez mult! In generala toata lumea ma batjocoreau, dar acum in clasa a X-a au inceput cativa sa-si bata joc de mine, chiar nu inteleg de ce. Am inceput sa socializez mai mult, am incercat sa invit colegii in, sa-i fac glume la care sa se amuzeze nimic nu merge si ma ingrijorez ca o sa ma simt la fel de rau ca in generala. Ce sa fac ca astia sa nu-si mai bata joc de mine? Cum sa-i fac pe plac, am 1.70 si 55 kg, fac si fotbal de performanta, dar singurul meu defect este ca am aparatul auditiv si nu pot sa urmaresc mereu conversatia. Nu am note bune. Stau singur acasa in weekend si simt ca nu pot sa ies, incep sa intru intr-o stare de depresie.Colegii ma refuza la invitatiile mele in oras, imi fac glume proaste. Nu stiu ce sa mai fac! Incerc sa fiu bun cu cat mai multi si nimic nu merge. Va rog mult de tot, ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| horansgang a răspuns:

Îmi pare rău s-aud asta. Am şi eu în clasă o colegă pe care o batjocoresc toţi, aşa că m-am dus eu la ea şi am devenit într-un fel prietene., dar nu chiar, adică nu-mi prea face plăcere să ies cu ea afară, nu ştiu, şi mă simt prost, dar nu pot face nimic mai mult decât să-i ofer o vorbă bună.

Revenind la tine: păi presupun că colegii tăi au defecţiuni grave dacă îşi bat joc de tine fără motiv. Urăsc tipul ăsta de oamenii, mereu se iau de cei slabi, dar tu fii tare, da? Nu-i lăsa să te demoralizeze. Uite, în liceu e plin de copiii şi personalităţi plăcute, încearcă să vorbeşti cu cei care îţi seamnănă cât de cât la caracter şi împrieteneşte-te cu ei! N-am ce alt sfat să-ţi dau, îmi cer scuze.

De unde eşti?

| EricaMeow a răspuns:

Buna!
Sunt de acord cu raspunsul precedent.+Depresia este o boala serioasa, pe care omul si-o dezvolta prin ganduri, deci nu gandi negativ.Gandeste pozitiv! Si nu uita : https://aliosapopovici.files.wordpress.com/2013/01/iorga.jpg?w=470&h=307
:3 :*

| IonelaToma a răspuns:

Nu mai incerca sa le faci pe plac tuturor ca asa te iau de prost. Cauta macar o persoana mai linistita asa ca tine cu care ai lucruri in comun si imprieteneste-te cu ea. Cu restul sa ai relatii doar de colegialitate. Bafta!

| Bogdan_Simona_1993 a răspuns:

Lasa-i in pace frate nu mai atarna la ei ca d-aia te iau de prost. Cand vin la tine, da-le jet usor, eu sa stiu ca cineva si-a batut joc de mine, indiferent cat de mult sau putin si indiferent cat, nu mai imi trebuie toata viata mea!