Întrebare recomandată | Peter28 a întrebat:

Bunaaa TPU! Cum as putea sa imi imbunatatesc scrisul de mana? Adica, vreau sa scriu mai frumos, ca incep sa fac hieroglife, nu litere. M-a avertizat profesoara de romana, ca daca nu imi indrept scrisul, nu ma lasa sa dau teza. Si cam asta e. Spuneti-mi niste ponturi, sau altceva care stiti voi ca ma poate ajuta.

Răspuns Câştigător
| AntoniaAndreea a răspuns:

Cere un caiet de la un prieten care scrie frumos. Incearca sa faci literele la fel ca acea persoana. Dar incearca pe un caiet de tip|. Mult succes!

| Peter28 explică (pentru AntoniaAndreea):

Am sa incerc asta. Dar nu pe un caiet de tip I. Ca dupa ma obisnuiesc cu el.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Cumpara un caiet de tip I din alea pentru clasa I.Fa litere, dupa forma liniilor care sunt pe caiet.

| MetalHead04 a răspuns:

Parca ai fi "eu" in persoanalaughing si eu aveam problema asta pana acum 2 saptamani.m-am enervat ca profu' de romana si-a batut oleaca joc de scrisul meu si am zis "Gata" am luat frumos un caiet pentru clasa I laughing si am inceput sa-mi testez scrisul.dar mai frumos si mai incet..si a mers.dar mai greu.

| dasdsad a răspuns:

Pai fa acasa mult exercitiu, incearca sa-ti amintesti cum ai scris in clasele primare, forma literelor si vezi daca reusesti sa le faci asemanatoare. Te vei speria la inceput, dar iti vei intra in mana happy

| Elenutza17 a răspuns:

Da... cam asa ceva apucate din nou de cls I imprumuta de la cine va un abecedar si incerca sa le re inveti! Sau invata-le de tipar ...Bafta!

P.S - scriu cel imi frumos din clasa!

| Peter28 explică (pentru Elenutza17):

Am incercat asta dar nu a mers. Si chiar daca ar functiona asta, eu trebuie sa scriu repede, ca atunci cand preda, nu preda incet, ci foarte repede. Si nu pot sta sa rotunjesc toate literele sa le fac de mana. De tipar, si ala e tot prea incet.

| Wargrave_Andy_1980 a răspuns:

Peter28, incearca cat mai multe exercitii. Daca te plictisesti intr-o zi, i-ati o foaie foaie si scrie fiecare litera de mana, mare si mica, si incearca sa scrii mai hotarat. Adica te inteleg. Cand is asa mai molesita scriu oribil pentr ca nu-mi dau silinta. Cu putin exercitiu si bunavointa se poate. Apropo, imi place poza cu Monster Energy.

| Peter28 explică (pentru Wargrave_Andy_1980):

Mersi pentru sfaturi big grin Si pentru complimentul cu poza laughing Dar acum cred ca nu ma mai stresez cu privinta la asta. O las balta. Asa scriu eu. Cui nu-i place, nu se uita big grin Si mersi inca odata!