| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de nervii!?
sunt cu nervii la pamant...desi am nuami 17 ani.sad
ma enervez foart repede...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil sa fii surmenata si atunci, fa o pauza si ocupa-te de micile tale hobiuri, dormi mai mult si controleaza-te.
Fiecare dintre noi are perioade mai grele sau are stari de binervi nejustificate insa tocmai aici intervine controlul cand trebuie sa te gandesti ca, cei din jurul tau, nu au nici o vina ca tu esti nervoasa si prin comportamentul tau agresiv, te razbuni pe ei, lucru ce nu este de loc in regula.
Poate esti un pic alintata si pana acum ti s-a intrat in voie de toti cei cu care convietuiesti si acum li s-a cam terminat rabdarea si asteapta ca tu sa te maturizezi si sa te comporti ca o domnisoara si nu ca o nevrotica.
Gandeste-te ce te enerveaza, care sunt cauzele si incearca sa le analizezi pentru a vedea cum poti evita asemenea situatii ce-ti produc o stare de iritabilitate.
Nu cred ca ai propriu zis probleme cu nervii, motiv pentru care nu cred ca, pentru acest lucru, trebuie sa mergi la medic, insa fiind la o varsta cand organismul tau este in prefacere, cand hormonii uneori o iau razna, cred ca trebuie sa acorzi mai multa atentie modului tau de comportare si sa eviti sa-ti descarci nervii pe cei din jurul tau, care sigur ca au si ei problemele lor. Incearca sa te detasezi de starile tensionale, incearca sa te gandesti ca pentru a trai in aceasta lume important este sa comunici cu cei din jurul tau, cu mama ta, cu sora ta sau cu o prietena si vei vedea ca, fiecare are problemele proprii pe care le ridica viata in fiacare zi si cand vei vedea acest lucru iti vei da seama ca nu esti numai tu in situatia pe care o descrii insa se pare ca, doar tu iti lasi nervii fara control, in timp ce altii din jurul tau sunt in stare sa se stapaneasca. Fa mai multe plimbari in aer, citeste mai mult, stai mai putin la televizor si la calculator, pentru ca acum primavara fiecare dintre noi are o sensibilitate anume. Trebuie sa observi de asemenea ca, starile de nervi mai preced ciclul menstrual si nu cred ca vrei sa-si dea seama toata lumea ca tu te afli intr-o asemenea stare. Intr-un cuvant eu iti doresc sa-ti revii, sa fii sanatoasa si sa te controlezi mai mult pentru a depasi aceasta perioada dificila din adolescenta ta.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Controleaza-te. Impune-ti sa nu te enervezi si daca o faci, stabilese dinainte pedepse pentru tine insati. De exemplu: daca ridic tonul la cineva saptamana asta, nu mai am voie 3 luni la televizor. Gandeste-te la asta cand simti ca te enervezi. Daca totusi nu te poti controla, tine-te de cuvant: scoate televizorul din priza 3 luni. Incet incet iti vei crea reflexul de a nu te enerva.

mira
| mira a răspuns:

Poate este de vina oboseala.Sau poate rasfatul, stresul, sentimentul unei frustrari.Adreseaza-te unui specialist psiholog pentru inceput. Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Aveam o colega care avea aceeasi problema si a mers la un psihiatru, unde i-au fost prescrise niste pastile.

| want2bMajestic a răspuns:

Cred ca ai problemele acestea din cauza oamenilor cu care convietuisti... relaxeaza-te!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ia Magne b6!, si impune-ti sa fii mai temperata!, cand te enervezi, respira adanc, si nnumara cel putin pana la 10, si abia apoi actioneaza, sau vorbeste! SUCCESS!

| ioanaa a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cu nervii, dar am facut tratament timp de 3luni si mi-am mai revenit. Acum sunt chiar calma, toata lumea ma intreaba de ce sunt asa pasiva. Tu ai rezolvat problema asta?

| andi a răspuns:

Nasol...la varsta asta...mergi la munte, iesi in natura, scapa de stresul cu orasul, intelegi?winking

| us3r a răspuns:

Miai revenit happy...sunt foarte bine acum...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceiasi problema ...numai k eu sunt si in an terminal in clasa a 13 si... din cauza stresului ca am intrat pe ultima suta de metri...nu stiu sincer...eu ma razbun cel mai mult pe prietenul meu care nu are nici-o vina...si problema la mine este k atunci cand ma enervez ametesc foarte repede si ma doare dupa cap... e super aiurea... sper sa ai mare grija de u si las k ne revenim noiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa nu te mai gandesti la lucrul acela enervant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu patesc la fel.:-))

ma enervez super repede.:-((

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am numai 11 ani si sunt eleva la scoala 117 din Bucuresti eu ma enervez foarte tare si nu ar trebui am fost la un psiholog si nu a rezolvat cand nu ma lasa cineva in pace incep sa tip sa ma agit si sa daram tot. Asa sunt eu sper sa pot face ceva intr-o zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai s stii c sh eoo ma enerv...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am probleme cu nervii. Pur si simplu nu ma pot controla.Nu pot.Ma cert mereu cu parintii din diferite motive si oricat as incerca sa ma controlez, nu pot.Deja ma duc la un psiholog de la scoala mea, dar nu observ nici o schimbare.Sunt exact la fel.sad
Pastile mi-e foarte frica sa iau, deoarece stiu ca ele creeaza dependenta.As avea nevoie de un raspuns de la cineva de specialitate.Chestia rea e ca am doar 12 ani si sunt foarte nervoasa.Ma gandeam sa ma duc si eu la copii contra parinti dar...
Oricum sincera sa fiu nici eu nu stiu cum sa te ajut Reny[[am exact aceeasi problema]]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mare grija si ancearca sa te controlezi poate deveni o boala nu mai baga totul in seama.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ma enervez foarte repede/de exemplu astazi. a trebuit sa invat o poezie si nu imi intra deloc in cap.nu stiu ce sa mai fac sa ma calmez.va rog un pic de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga reni...de mine ce sa mai zic...am 13-spre 14 ani si ma enervez super repede; si ma calmez cand vorbesc cu un/o prieten/a si ies la o plimbare cu ea; daca ma duc singur o sa ma enervez si mai rau. cel putin asa e la mine incearca poate reusesti si tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleaca in vacanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu si eu am aceas problema si nu stiu ce sa fac ajutor
"help meeeeeeeee"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nervi astia bag pl in ei si eu am nervi si am doar 15 aniiiX-(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu la fel am foarte multi nervi si foarte des si ma enervez foarte repede, eu stang pumni si dupa aia ma gandesc la alceva si cand imi amintesc iau ceva si il rup si dupa aia imi trece. Dar vreau si eu un sfat cum sa-mi controlez nervi.Ma numesc Andreea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Waw... si eu ma enervez f repede sunt impulsiv tare... dar nu`s cu nervii la pamant pur si simplu asta`i firea mea cel putin de cand nu prea fac sport ma descarc aiurea avand in vedere ca am un frate mai mic care e la varsta" i-am the best".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te droghezi? asta afecteaza grav sistemul nervos o spun din propria experienta...

| a1b2c3 a răspuns:

SI eu sunt ca tine, eu cand ma inervez rup ceva si imi revin.Deaceea vreau si eu niste raspunsuri.Numele meu este Andreea