| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac, cainele meu merge schiop, este imposibil sa fie rupt un picior si plange, nu am cum sa il duc la veterinar.
Multumesclove struck

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Se poate sa nu fie rupt, ci doar amortit sau luxat.
Incearca sa-l mangai pe piciorul care schiopateaza si daca incepe sa planga, inseamna ca s-a intamplat ceva acolo.
Poate fi doar luxat, si l-o fi apucat pe undeva.
Mi s-a intamplat mie la pisica mea. Nu stiu cum se intamplase dar am gasit-o intr-o dimineata pe jos, plangand, si nu-si putea misca picioarele din spate. Nu erau rupte, dar nu se putea tine pe ele si o dureau. Am pus-o intr-o cutie si i-am dat sa manance, dupa vreo 2-3 zile, am pus-o sa mearga si am vazut ca-si dadea drumu. Apoi a inceput sa mearga calumea si nu mai avea probleme la picioare.

Incearca si tu asa. Eu zic sa-i bandajezi piciorul ca sa nu-l miste, iar daca tot nu-si revine, du-l la un veterinar.

| CARMENCITA a răspuns:

Ceva are cainele tau daca merge schiop.Numai un medic veterinar iti poate spune ce are cainele.Ori duci cainele la veterinar ori chemi veterinarul acasa.Probabil ca-l doare laba pe saracul caine.Am patit si eu asa cu un catel si avea laba rupta.L-am dus la veterinar si s-a facut bine in cateva zile.Nu-l lasa asa sa sufere.Ar trebui sa-l vada cat mai repede un veterinar sa nu se agraveze. Daca nu-l poti duce la veterinar ca nu ai bani, unii medici accepta sa le platesti o parte din bani si te asteapta cu restul cateva zile.Mai rar asta.Succes!