| LarissaMouse a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru o bursa la facultate? Eu inca sunt la liceu, dar as vrea sa cheltui cat mai putin pe viitor.

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,poti obtine bursa de merit daca vrei sa urmezi o facultate in Romania,ceea ce presupune note foarte bune la examene si daca pentru locurile disponibile se vor sustine alte probe orale si scrise,va trebui sa ocupi primul loc sau sa fii printre primii ocupanti. Daca vrei sa mergi la studii in strainatate,poti obtine o bursa de la guvernul englez, de pilda, daca vrei sa studiezi in Anglia, dar va fi un imprumut, iar tu o sa restitui banii dupa ce vei termina facultatea si vei avea un loc de munca stabil.E posibil ca informatiile pe care ti le-am oferit sa nu fie 100% corecte, de aceea te-as sfatui sa te informezi din mai multe surse.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sa ai note mari! bursele se acorda in fiecare semestru in functie de rezultate obtinute in sesiunea precedenta. In primul semestru din anul I au burse cei care au intrat cu notele cele mai mari (asta depinde de facultate, la unele conteaza media de bac la altele nota de la examenul de admitere)

| elyfel a răspuns:

Ca sa ai bursa la facultate trebuie sa ai note foarte bune, la liceu peste 9.5 trebuie sa ai daca vrei sa iei bursa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde da facultate si cate burse se dau, ideea e sa fii mereu printre primii

| dana12848 a răspuns:

Faci ce vrei tu tongue