| MusicLover a întrebat:

Cine si-a scos amigdalele? Cat de tare doare? Doare anestezia? Doare operatia? Cat de mult dureaza? Cum se desfasoara operatia si anestezia? Ce se foloseste? Care sunt urmarile operatiei?

plsss spuneti-mi TOATA PORCEDURA de la inceput pana la sfarsit

6 răspunsuri:
| d00ris a răspuns:

Eu mi-am scos amigdalele in urma cu cativa ani... depinde de varsta ta deoarece daca esti adult e mai grav dar daca esti copil e ok... deci mergi intr-o sala si trebuie sa iti dea o injectie ca sa te ameteasca si dupa ce ai ametit te duce in sala de operatie. eu nu stiu prea multe ca simteam ca dorm dar mi-a povestit mama meea.A zis ca se auzea cum tipam si ca mi-a mai dat ceva injectie in gat dar eu nu simteam nimic, nici macar nu stiam ce se intampla big grin. Operatia nu tine foarte mult, e chiar rapida.Stai in sala de operatie cam 30 min sau 1 ora si apoi tu mai dormi putin pentru ca ti-a dat injectia aia ca sa ametesti.Eu dupa ce m-am trezit nici nu am stiut ca mi-a scos amigdalele laughing.Am intrebat-o pe mami daca le-a scos si apoi mi-am dat si eu seama pentru ca aveam o voce mai subtire si ma dorea putin in gat.In jur de o saptamana nu ai voie sa mananci nimic ce ii mai dur pentru ca te zgarie la rana (ex ce poti manca:fructe,inghetata,pireu, supe fara carne, si tot ce ti se pare ca nu te zgarie) si nu ai voie sa inspiri praf.Eu dupa ce am iesit din spital toti imi dadeau suc natural dar eu zic sa bei numa apa primele zile pentru ca apa o poti bea mai bine decat sucul. Sper ca ti-am fost de ajutor funda?

| d00ris a răspuns:

Te doare ca si o simpla injectie. nu simti nimic in plus... si apoi tu pur si simplu adormi dar parca ai lesina.Nici nu iti dai seama ca ai adormit

| d00ris a răspuns:

Te doare doar ca o simpla injectie.Nu ii nimic mai dureros.Si ti-am spus ca tu apoi adormi si cand te trezesti nu mai ai amigdale

| MusicLover explică:

Simti cant te anesteziaza? te doare?

| stefikaleido a răspuns:

Stiu raspuns doar la cateva din intrebarile tale. E o operatie destul de simpla, am impresia ca dureaza in jur de o ora si dupa operatie (in caz ca tu faci operatia) nu trebuie sa mananci anumite lucruri cum ar fi paine, trebuie sa fie totul pasat ca sa nu te iriti pe gat, nu o sa poti sa vorbesti vreo 2-3 zile, si partea cea mai buna trebuie sa mananci inghetata.
Ti-am zis din ce mi-a zis si mie mama ca eu nu am facut operatia asta. happy

| anddanny a răspuns:

Da add la id:fishbones97 si o sa iti explic