| Cristinaaa57 a întrebat:

Credeti ca exista prietenie adevarata? acea prietenie care tine la vesnicie. eu una nu cred,toti pleaca la un moment dat, dupa 1 an, 2...5 pana la urma toti te dezamagesc

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

A fost o perioadă în viața mea când óntr-adevăr credeam că există prietenii adevărate.
O perioadă în care îmi priveam prietena de lângă mine cu care am crescut şi mă gândeam că poate ea nu va pleca niciodată.
Evident, mi-am pus speranța în asta şi m-am agățat de aceasta.
Într-un final, totul s-a spulberat.
Ne vedem pe stradă şi abia o aud cum îmi spune "salut" iar privirea e undeva în spatele meu, ațintită pe ceva necunoscut mie sau inexistent.
Poți merge mai departe, făcându-ți alții noi, sfârşind dezamăgit de fiecare dată, dar nu trebuie să renunți la toți.
E doar ordinea firească a vieții.

Spunea ToKen că "toți pleacă" e o abordare a unui om prost, slab. Țin să contrazic, e doar un adevăr pur venit de la un om ce a conştientizat asta şi în loc sâ fie pesimist sau optimist, a ales realismul.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant romanii, tin legatura o vreme si dupa aia cauta sa socializeze cu alti oameni. Nu au stabilitate amicala deloc, mai mult ciuda si barfa pe la spate, santem o natie de nenorociti de aia am ales singuratatea si sa conversez cu straini

| Bacemi a răspuns:

Pot exista prietenii de zeci de ani sau de o viata, dar nu de la un capat la altul. Vor fi perioade cand sunt certuri, cand te simti dezamagit de actiunile celuilalt, cand locul de munca sau familia te fac sa te distantezi si poate sa nu mai vorbesti cu celalalt. Ai parte de transformari si devii altcineva. Dar odata ce atingi macar putin intelepciunea realizezi ca diferentele nu trebuie sa fie un motiv pentru dezbinare si distantare. Cand e prietenie, vei reveni iar si iar. Poate la cateva luni, ani sau zeci de ani, dar cert e ca sunt sigur ca vor fi prieteni care isi vor gasi mereu drumul spre tine. Poate doar unul, dar va fi. Important este sa poti intr-o zi sa dai un telefon si sa spui: stii, adevarul e ca ai devenit un strain pentru mine, dar vreau sa fim iar prieteni. ce putem face? Nu este usor si de cele mai multe ori nu gasesti oameni care sa iti raspunda pozitiv si nici macar tu nu indraznesti si nu esti sigur ca iti doresti sa continui acea prietenie. La fel e si in iubire. Se poate sa intalnesti pe cineva potrivit, dar pur si simplu nu atunci. Din diferite motive ce nu tin neaparat de voi. Poate peste cativa ani relatia ar merge de minune. Dar cati mai incearca o relatie? Prea putini. Cei mai multi considera un fost partener ca pe un dusman, un tradator. El a fost doar un aducator de lectii care te-au ajutat sa evoluezi. Dar dupa ce ai invatat lectiile alea si alte cateva din relatiile cu alti parteneri, ar merita macar sa incerci din nou. Cine stie? Lipsa comunicarii este cea mai distructiva. Cele mai banale lucruri, impartasite pot schimba enorm intr-o relatie umana.

| Kaℓi a răspuns (pentru Bacemi):

Frumos spus happy

| Bacemi a răspuns (pentru Kaℓi):

Mersi happy

| ToKen a răspuns:

Te dezamagesc daca vrei prea mult de la ei. Sunt oameni pana la urma si nu-i leaga nimeni de tine.
Chestia asta cu "toti pleaca", mi se pare o abordare de om slab si dependent de altii(nu lua personal, nu e la adresa ta).
Nu te opreste absolut nimic sa-ti faci alti prieteni, sa cunosti noi persoane cu care sa legi legaturi frumoase.
Da, e posibil ca dupa un timp, interesele lor sa nu mai coincida cu ale tale sau invers. Se raceste relatia pana dispare si aia e. Ideea e sa nu te atasezi nesanatos de mult.
Anumite persoane o sa ramana in viata ta, nu ma indoiesc de asta.
Nu cred in prietenii adevarate, desi am amici pe care-i stiu de 15 ani si cu care ies si avem activitati diverse. Poate altii in locul meu ar considera-o prietenie.

| Doub a răspuns:

Da, cred în prietenii adevărate, dar nu cred că ţin o veşnicie.
Habar nu am, viaţa e crudă.

| Madesz a răspuns:

DA.

| Morrígu a răspuns:

Nu țin o veșnicie, pentru că nu există veșnicie.
Probabil rămâi fără prieteni pentru că nu știi să îi păstrezi și pleacă spre ceva mai bun.
Învață să îi vezi ca pe niște pasageri, de la care poți dobândi câte ceva. Investește în moment și nu vei mai fi dezamăgită.

| Cristinaaa57 explică (pentru Morrígu):

Problema e ca prea stiu sa-i pastrez, sunt acolo pentru ei indiferent de ora sau zi happy sau problema

| Morrígu a răspuns (pentru Cristinaaa57):

Nu mereu asta înseamnă să știi să îi păstrezi. happy

| Nitunitu a răspuns:

Am un prieten care m-a ajutat mereu, nu mi-a cerut niciodata nimic si cand ma simt demoralizat si trist ma mangaie si nu ma cearta. Ma iubeste orice i-as face si nu uita sa ma insoteasca oriunde m-as duce si orice as face. E ingerul meu pazitor si il iubesc mult.