| Tanathoos a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime? Am 14 ani si 1.60...ceilalti colegi au cel putin 5cm mai mult si ma simt aiurea...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca inaltimea ta este optima pentru varsta pe care o ai si de altfel probabil ca ai auzit ca, esentele tari, se tin in recipiente mici.
Dezvoltarea fiecarui individ se face in ritmul propriu si nu prea poate fi influientata. Desigur ca, poti sa faci si sport care ar ajuta sa te dezvolti armonios, insa nu prea cred ca, practicand baschet spre exemplu, vei creste spectaculos in inaltime, poti in schimb sa-ti dezvolti frumos muschii, sa ai un tonus general bun si sa ai o energie vitala debordanta.
Ai timp suficient sa cresti pentru ca acest lucru inceteaza doar in jurul varstei de 20 de ani, desigur ca ma refer la crestere.
Nu trebuie sa te simti in inferioritate doar pentru ca ai o inaltime mai mica decat colegii din clasa ta. De fapt nu esti de loc mica de inaltime, asa cum iti inchipui tu. Cred ca stii ca mari oameni au fost de talie mica (Stefan cel Mare, Naploleon etc), dar lumea a auzit de ei si "traiesc" de fapt si astazi, cu toate ca din punct de vedere material, existenta lor a incetat de secole.
Poti fi mare, poti fi remarcat prin ceea ce faci tu ca om, ca individ si acest lucru este foarte important si ar trebui, in principal, sa-ti canalizezi energia pentru acest lucru, deoarece acum este varsta acumularilor si vei constata ca, de tine depinde daca cei din jurul tau te agreaza asa cum esti tu, indiferent daca esti de o statura impozanta sau esti un om de talie medie. Fiecare dintre noi suntem unici in felul nostru si ce este important ca, trebuie sa ne iubim asa cum ne-a creat natura, deoarece daca noi ne iubim pe noi insine, sigur este ca ne vor iubi si aprecia si cei din jurul nostru.
Sa cresti "mare" si sa fii fericit (a).

91 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Practica un sport cum ar fi baschet, volei, etc.cu siguranta te vei inalta.succes!

daniela
| daniela a răspuns:

Daca esti baiat ai rabdare pentru ca abia acum incepe perioada de crestere ori cum joaca si tu un baschet ceva

| yadora a răspuns:

Nu dispera, multi au o evolutie mai rapida dupa care stagneaza, altii sunt invers. Dar o solutie exista, daca prctici baschet, volei si inot, corpul tau se va modela surprinzator. Mai ai pana pe la 19 ani de crescut destul. BAFTA.

| putzulica a răspuns:

Chiar daca intrebarea-i veche. eu cand aveam 12 13 ani nu aveam mai mult de 1, 50 dar acum am 1, 64big grinhee heesi vreau sa mai cresc. nustu baietilor le sta bine mai inalti. Vreau sa zic ca am si 65 de kg da nu-s gras din contra... am ceva fibra pe minesmug dar eu vreau sa ma inalt nu sa fac muschilaughing si cred ca incep si eu sa stau agatat de bara.laughing

| Andreea_8014 a răspuns:

Si noi avem o fata in clasa la fel, si s-a dus la volei si acum e mai inalta decat mine si e mai mica si la ani decat mine.big grin

| spyke321 a răspuns:

Terminati dracu cu Stefan cel Mare, Napoleon, ca p vremea aia nu se lua nimeni d inaltimea ta, acum in shcimb iti trebuie o inaltime s ate integrezi... unii cresc mai greu de ex fumatul intarzie cresterea...nu cum va spun alti ca daca fumezi ramai miclaughing, in fine, poti sa fi mic din cauza ca parintii tai sunt mici sau poti sa fi chiar inalt iar parinti sa fie mici d inaltime.

| Ramypapushik a răspuns:

Daca u te plangi de inaltime asta atunci eu ce sa mai zic, ca am 15 nai ai 1, 55 crying

| timiHash a răspuns:

Eu am 15 ani si 1, 55 frustrated cum crezi ca ma simt eu?

| Alyyy a răspuns:

Basket sau inot.iti zic din proprie ( aproximativ proprie big grin ) experienta.am o prietena care a facut inot 3 ani si acum ma uit in sus la ea happy intr-adevar, a cam exagerat din moment ce eu am 1.68 happy dar incearca, si vei vedea

| ancasobo a răspuns:

Pentru 14 ani, 1, 60 e chiar bun, dar, ca sa cresti in inaltime, trebuie sa practici sport cum ar fi volei sau basket!

| loola a răspuns:

Nu trebuie sa te simnti aiurea ...eu cred ca si d baieti/fete e vba aici nu numai d colegi... e normal ca la 14 ani sa ai un 1.60 p parcurs te vei inaltza nu asta e problema la o fata...sau baiat nu stiu ce estibig grin in fine...nu inaltimea conteaza...trezeste-te buayy... c n`bby big hug baftaaa:*

| bibix_5640 a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti in inferioritate. dimpotriva ar trebui sa te simti unica deoarece esti singura mai pitica...iesind in evidentahappy

| Sebi53 a răspuns:

Nu trebuie sa te simpti jenant de chestia asta si sun cel mai inalt din calsa am 1, 82 si nu ma simt aiurea ca sunt mai inalt deci nici tu nu ar trebui sa te simpti aiurea ca esti scund si fa sport si multe exercitii fizice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apuca-te de baschet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii colegi de ai mei sunt cu 10 cm mai inalti, si eu nu ma simt aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac 14 ani in octombrie si am 1 metru 51 sunt cea mai mica si totusi.nu ma simt rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la baschet sau la un sport... ceva de genu ceva la care sa sari si sa te intinzi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot 14 ani si am 1.55 sunt aproape cel mai mic din clasa dar o sa ma apuc de inot oricum bafta fa si tu acelasi lucru si o sa cresti mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde... daca esti baiat ar trebui sa fi mai inalt ...eu sunt fata si la 14 ani am 1.52...oricicum la varsta asta te dezvolti cel mai repede ...basket,,voley...inot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac 14 ani in octombrie si am vreo 1.64.sunt aproape cea mai mica din cls. dar sa stii ca faza cu baschetu merge.Eu de 2 ani joc baschet la scoala si am crescut vreo 25 de cm.Si sa stii ca e cv.Alearga zilnic. Misca`te.Si totul va fi ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 14 ani sunt baiat si am 1 78, totusi inainte cresteam 10 cm acum pe an acum de abia 1 sau 2, eu cred ca u o sa incepi sa cresti mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fake exercity cum ar fi basket sau voley si eu am 13 si am 142 si vreau si eu sa mai cresc crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac 14 ani si am 1. 78laughingnu stiu ce sa iti facwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si 1. 50sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 14 ani neimpliniti si am 1. 68 si totusi toti de la mine din clasa (cls 8) st de inaltimea mea doar vreo 2-3 mai mici (din 27). Mie mie se pare normal sa ai cam 1. 65 pentru ca sincer eu chiar nu am vazut copil de 14 ani mai mic de ata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit eu am 17 ani si 1. 95 big grin scuze daca te am jignit in vreun fel cand eram de varsta ta aveam 1. 80 si uite asa mam facut mai mare ca mama ca tata cu vreo 2 3 cm si ca toti din casa mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani neimpliniti(in martie implinesc)si am 1. 56 e bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani neimpliniti(fac in martie)si am 1. 56 e bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt mic am 13 ani am aproape 1. 60 cei de la mine din clasa imi spun "sobolan" crying si ma simt groaznic... si acu cand va spun ma simt... nu prea agreez inatu ca nu stiu sa inot si nici bashetu sau handbalu... mai exista ceva pentru mine? cryingcrying... daca aveti niste raspunsuri dati-mi si mie un mesaj pe mess... barbu_marian_gavana@yahoo.com crying pa crying