| Etro a întrebat:

De ce cand imi fac o poza nu arat dupa așteptările mele? In oglinda ma vad frumoasa iar in telefon arat de parca as fi mutilata?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Asta din cauza camerei, a luminii.
Nici mie nu îmi ies pozele întotdeauna cum vreau eu.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu esti singura, eu am renuntat la poze de demult.

| Goddessss a răspuns:

Am aceeași problema si eu. Nu mai suport.

| Nume6 a răspuns:

Nu se compară camera foto a telefonului cu cea a aparatului foto, recomand un aparat foto digital, dai niște bani dar te bucuri pe timp nelimitat de poze la rezoluţie foarte bună. Ca în reallity.

Mărimea senzorului ar fi cea mai mare diferență dintre camera telefonului și camera unui aparat foto. Ca să nu mai vorbim de sistemul de măsurare a expunerii, sistemul de focalizare, etc.
Când densitatea diodelor de pe senzor crește, calitatea este afectată grav.
Un senzor de pe un smartphone are în general undeva la 4 mm x 3 mm și o rezoluție de 8 MP.
O cameră foto de 8 MP ( compactă) are un senzor de 7 mm x 5 mm ( in general).
Deci o densitate mai mică a fotocelulelor de pe senzor înseamnă o calitate superioară.

| Zorn a răspuns:

Pentru ca la telefon sunt mai multe lucruri care pot influenta poza. O poza ok facuta cu telefonul tine foarte mult de unghiul pe care il alegi, de luminozitate, de calitatea camerei. Conteaza si daca iti face cineva poza sau iti faci selfie.

| anșa a răspuns:

De obicei pozele arată mai bine pe camera din spate accea fiind mult mai calitativă. Poți spune cuiva să îți facă poza iar el te poate sfătui cum să stai, ce sa faci. Iar la final dacă nu ești mulțumită poți edita.