| Maxim_Maria_1973 a întrebat:

Daca acum pot alerga aproximativ 500 de metri fara sa obosesc, dar la viteza medie. In 2-3 saptamani as putea alerga 1000 de metri in 4, 25 de minute?

3 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Acu depinde cat faci la aia 500 de m ( ce timp scoti ). Daca zici ca bagi lejer 500 daca te ti de alergat cum trebuie si te străduiești puțin eu zic ca scoti 1000 de m in timpul de care zici tu acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întâi ai nevoie de rezistență, pe urmă sprinturi.
Couch to 5k -Aplicație pe telefon sau program pur și simplu(site).
M-am ținut eu de el și l-am terminat chiar mai repede. Adică nu e dificil.
Posibil să găsești și pentru un kilometru.

| Cozmo23 a răspuns:

Asta depinde de la persoana la persoana asta punand problema alimentatiei, starii fizice si rezistentei. Rezistenta de obicei o poti cel mai usor dobandi de mic cand ai energie si consumi multe alimente ce iti dau energie :legume fructe dar si zahar.Alergatul este dupa parerea unora cea mai usoara metoda de slabire pentru ca prin respiratie si transpiratie se elimina grasimile din corp adica ies afara pur si simplu. Alergatul consta in aceste doua procese fiind foarte bun pentru slabit insa daca incerci ca sa dobandesti asemenea distanta de alergare deja din 2/3 saptamani insa este foarte gresit daca incerci sa iti depasesti limita aceasta pentru ca realizarea aceasta ar consta mai putin in dezvoltarea musculaturii si mai mult in suprasolicitarea batailor inimii si ploblemee de respirat. Fizic ar fi posibil sa alergi 1000 m in timpul precizat, chiar poate si mai putin avand in vedere ca in daca o persoana reuseste sa alerge fortat 50 de metri in aproximativ 6-10 secunde insa e riscant.