| PumpkinDoll a întrebat:

Deci nu știu dacă e paralizie in somn sau daca are de a face cu ea,dar în ultimii doi ani mi se întâmplă frecvent niste chestii foarte neplăcute fix atunci când mă simt cel mai confortabil și simt că încep să adorm(mai ales când dorm pe spate). Deci e ca un fel de vis extrem de real in care incepe corpul sa-mi tremure și să simt înțepături in tot corpul,in timp ce mă trage cineva din pat și mă târăște prin toată camera,dar nu simt vreo mana pe mine, e ca și cum ar fi o forță invizibila, iar in timp ce se întâmplă asta îmi e frica sa deschid ochii.Se simte foarte real si de ce mi se întâmplă frecvent?

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Sigur nu e legată de paralizia în somn, cel puțin nu cu cea hipnopompică (de la trezire), mie mi s-a întâmplat și senzația este de paralizie (de unde și numele), nu poți mișca nici măcar un mușchi și ai impresia de apăsare, că ceva/cineva stă pe tine (de unde și superstițiile legate de incubus/succubus) și te sufocă.
Marea parte a persoanelor afectate prezintă tulburarea o singură dată în viață dar există și cazuri în care tulburarea apare mai frecvent, uneori însoțită și de alte simptome precum tulburări de somn pe timpul zilei sau pierderea tonicității musculare. În acest caz paralizia somnului este considerată ca un simptom al unei alte boli, narcolepsia, care este o tulburare neurologică a somnului. Nu este cauzată de boli psihice sau probleme psihologice.
http://www.descopera.ro/......ada-demoni

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa vorbesti cu un psiholog, pentru ca asemenea vise sunt provocate de imaginatia ta, de o frica a ta interioara, frica de o moarte clinica, de paralizie, frica de cineva mort care vine sa te ia samd.
Ceva anume te sperie foarte tare, facand posibila aparitia acestor vise graznice, care-ti paralizeaza simturile, similare atacurilor de panica.
Hipnoza ar ajuta, dar trebuie sa ai siguranta ca te dai pe mana unui hipnotizator sau psiholog care stie ce face.
O alta varinata ar fi preotul, daca esti credincioasa si mergi la biserica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La trecerea de la starea de veghe la cea de somn, creierul trece la alte modalități de interpretare a realității. Doar atât.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să consulti un psihiatru. Problema nu pare a fi neurologica, dar tot medicală este. Mergi la psihiatru pentru un consult!