| AirănMeidăn a întrebat:

E adevarat ca, cu totii vedem alte culori? De exemplu, unde noi vedem ceea ce noi credem ca e negru, ceilalti vad rosu?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cine nu vede culorile cum trebuie sufera de sindromul daltonismului, e o problema oculara intalnita la anumite persoane de a vedea gresit anumite culori.

| AirănMeidăn explică (pentru mgtow):

Nu ai inteles ce am vrut sa zic.

| mgtow a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Bun depinde in ce stare se afla fiecare, daca pui un turmentat langa o tipa care nu a baut nimic ea vede bine si el vede o culoare diferita sau daca e cineva drogat langa altcineva mai putin drogat se vad diferentele intre ei. Mai sant alti factori in functie de oboseala ochiilor, etc.

| AirănMeidăn explică (pentru mgtow):

Whaaat?

Nu. Nu la asta ma refeream. De exemplu, sa zicem ca mama ta, unde tu vezi negru, ea vede alb. Dar tu asa ai invatat ca se numeste culoarea aia. Si asa spui. Cu toate ca ceea ce ea vede negru, la tine e alb.
Scuza-ma daca nu am explicat prea bine.

| mgtow a răspuns (pentru AirănMeidăn):

De obicei nu se intampla asta in realitate doar daltonicii zic ca e o culoare diferita in rest toata lumea vede bine sau daca nu are ochelari si vede in ceata mai greseste.

| schmoll a răspuns (pentru AirănMeidăn):

E aceeasi culoare..toti din Romania cred ca stim macar culorile..am priceput ce vrei sa zici, e ca si cum ai zice ca 1, e 2, dar noi toti am invatar din acelasi manual, si la gradinita venea profa cu un carton colorat si zicea cartonul asta e mov, si tie iti intra in inpuls ca e mov, in 10000 0000 de gradinite era la fel. daca nu toti invatam la fel de unde stiai ca azi e luni?

| AirănMeidăn explică (pentru schmoll):

Multumesc.

| schmoll a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Mult succes in viata

| OoBunnyoO a răspuns:

In cazul in care te referi strict la culori si nu folosesti vreo metafora prost aleasa pentru altceva, nu este adevarat. Culorile sunt un fel de cod si cu totii invatam cum sa le distingem de cand suntem mici de la parinti. Atat timp cat nu exista vreo malformatie la nivelul ochiului, precum daltonismul care sa ne faca sa vedem culorile altfel, toti vedem culorile la fel. Exceptie fac evident nuantele precum corai, somon etc, unde pot exista divergente. Insa nuantele primare toti le vedem la fel.

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Nu cred, nu cred ca cine vede dexemplu daca unu vede roz altu verde. Funda?