| Mara14 a întrebat:

Hei. Am inceput sa cred ca daca as pati ceva toti s-ar bucura. Daca as muri nimeni nu ar plange pentru disparitia mea nici cele mai apropiate persoane. Incep sa imi doresc sa mor cu orice preț. Nu exista pe aceasta lume o fiinta care sa ma iubeasca asa cum sunt eu. Credeti ca moartea ar fi o solutie care sa ma linisteasca?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este doar impresia ta.Nu stii sa socializezi cu cei din jurul tau.Problema este la tine.Nu la ceilalti.Cu asta cred ca ti-am spus tot.Fii mai optimista.Pa!

| Mara14 explică (pentru darrio2007):

Nu vreau sa socializez. Am mai spus si o repet. Nu imi plac oamenii in special romanii. Nu stiu sa se intereseze decat de ei

| darrio2007 a răspuns (pentru Mara14):

Inca o dovada ca problema este la tine.Si nu la romani, asa cum vad ca sustii mortis. Daca ti-as recomanda o consultatie la un psiholog te-ai supara?

| Mara14 explică (pentru darrio2007):

Tot eu am nevoie de un psiholog? Am mai zis si o sustin:sunt extrem de sadica

| darrio2007 a răspuns (pentru Mara14):

Daca iti doresti moartea nu inseamna ca esti sadica.Nu cunosti termenul de sadism.Citeste aici si vezi ce presupune.
Sursa:https://ro.wikipedia.org/wiki/Sadism

| darrio2007 a răspuns:

Prefer sa ma opresc aici.Ai un caracter foarte dificil.Curios ca urasti romanii desi, banuiesc, ca si tu esti romanca.O zi buna!

| Mara14 explică (pentru darrio2007):

Sunt si imi e rusine. Am rude care lucreaza in strainatate fara ca patronii sa stie ca sunt romani altfel in secunda doi ori ii gasesti la morga ori cersind

| darrio2007 a răspuns (pentru Mara14):

Nici chiar asa.Sunt multi romani care lucreaza la romani afara.Dar parca pana la morga e cale lunga.Vad ca pesimismul te caracterizeaza 100 %.

| Mara14 explică (pentru darrio2007):

Ai si zis la romani. Arata-mi tu mie romanul care sa lucreze in Anglia la o firma si angajatorul sa stie ca e roman.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mara14):

Daca lucreaza la o firma implicit i se cer actele.Doar nu o fi japonez in acte.Nu ma refer la munca la negru.

| Mara14 explică (pentru darrio2007):

laughing). Omul poate avea nume de roman si sa fi locuit in alta tara si sa fie nascut acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mara14):

Prea lungesti discutia asta.Hai,pa!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Hei! Stiu ca poate la inceput, nu o sa para ca iti raspund la intrebare, dar te rog sa citesti pana la final, poate te va ajuta cumva... poate.
Deci, te plangi ca nu ar suferi cineva daca tu ai muri, insa afirmi cu tarie ca noi, romanii, suntem o natie incuiata si egoista. De unde vine intrebarea mea: de ce te astepti sa ii pese unui redus mintal de tine?
Draga mea, toti oamenii sunt egoisti sau cel putin a mai mare parte. Egoismul are multe moduri de a se manifesta. Inclusiv tu esti o persoana egoista.

Acum, trecand peste asta, spui ca esti sadica. Sadismul presupune utilizarea durerii, pentru producerea placerii sau gasirea unei satisfactii in crearea de rani (eu aveam obiceiul de a ma taia pe maini, simtind o "usurare" cand vedeam cum mi se scurge sangele...). Da, acesta (sadismul) nu este doar fizic, poate sa fie si emotional. (presupun ca are mai multe categorii, dar nu am avut curiozitatea de a ma informa in aceasta privinta)
Spui ca esti sadica, afirmi cu o hotarare ca ai extermina un intreg popor (apropo, sa stii ca daca ne pui pe toti in aceeasi oala si ne doresti moartea nu esti superioara, doar frustrata. Ti-o spun din perspectiva persoanei care a dorit sa se razbune o bucata buna de vreme pe un anumit grup de oameni care au avut grija sa ma dezechilibreze din multe puncte de vedere).

Stiu, nu am raspuns la intrebare, dar doream sa clarific niste "chestii", incepand cu faptul ca nu esti singura care trece prin perioade nasoale. (sunt constient ca nu "te incalzeste" cu nimic).

Moartea nu e o solutie, indiferent cum o vrei privi. Va fi doar o manifestare a lasitatii, a lipsei de putere interioara. Da, vei afirma ca nu esti obligata sa stai sa suferi in lumea asta, dar de ce sa mori, pentru ca nu ii pasa nimanui de tine? Fa-le viata un infern, invata sau fa ceea ce iti place si reuseste in viata, iar dupa lasa-i sa fie macinati de propria invidie.
Sunt multe moduri mai placute de a trece peste tristete, peste dorinta de a te sinucide, peste sentimentul de neapartenenta.
Degeaba spui ca nu ar suferii nimeni. Uneori, cei din jurul nostru uita ca putem fii raniti de actiunile lor, dar asta nu inseamna ca sunt rau intentionati.

Eu nu am taria de a murii, iar cand eram la "limita sa reusesc" am avut ghinionul de a scapa, de a fi oprit. Nu imi dau seama ce ai vrea sa auzi, dar pe mine ma face sa ma simt mai bine daca vorbesc/tastez cu cineva. Presupun ca ai o cea mai buna prietena sau pe cineva apropiat cu care sa iti impartasesti amaraciunea. Ai putea incerca sa vorbesti si cu o persoana straina din mediul online, dar e bine sa ai grije la capitolul asta.
Poate unde e si varsta. Daca nu doresti sa comunici, incearca sa scrii o poveste, sa dai viata unei lumi imaginare, ireale. Nu trebuie sa fie naparat legata de tine.
Cititul poate te-ar calma ori miscarea (sa iesi cu bicicleta cu 1-2 persoane cu care te intelegi mai bine pe undeva mai "aparte", nu neaparat in oras).
Fa ceva care iti place, care te relaxeaza, iar gandurile negre se vor mai calma.
Totusi, daca intrii in depresie, e greu sa iesi din ea fara ajutor de specialitate. Ti-a fost sugerat pe undeva prin comentarii sa vizitezi un cabinet psihologic, chiar ar fi o idee. (nu inseamna ca esti nebuna daca faci asta, ci doar ca ai nevoie de o persoana care te poate ajuta/indruma).

Nu am idee daca ai citit tot, insa sunt suficent de mult oameni pe aceasta planeta incat sa gasesti 10-20 de indivizi care sa te iubeasca si sa te accepte, pentru ceea ce esti.

Inca o chestie, incearca sa fii mai "deschisa" cu persoanele din jurul tau, daca ii vei trata pe toti ca pe niste gunoaie e normal sa nu isi doreasca sa stea cu tine sau sa te cunoasca...si scuza cu "asa sunt eu, nu am ce face" nu e buna, nu te va ajuta.

| RainmakerX a răspuns:

Buna Mara!
Si colegii mei s-ar bucura daca este s-o luam asa (sunt inamicul lor principal) dar crezi ca imi pasa catusi de putin de ce cred ei?
Chiar daca tu nu stii, cel mai probabil ai prieteni care te sustin din umbra, ai parintii, rudele, oamenii care te-au cunoscut care ar suferi daca ai face asta...Doar daca aceste persoane nu dau semne de afectiune asta nu inseamna ca nu tin la tine. Poate ca sunt dure cu tine ca sa te faca mai puternica, cine stie? Moartea nu este o optiune.
Pentru fiecare exista cineva pe lume, chiar crezi ca nu exista pe acolo pe undeva niste baieti care sunt la fel ca tine? Exista, lumea este mare si este plina de fel si fel de oameni doar ca tu nu ai intalnit inca oamenii potriviti pentru tine. I-ati gandul de la aceste lucruri ingrozitoare si fii tu insati.Intr-o zi,Soarele o sa rasara si pe strada ta, ai doar rabdare ca sa treaca noaptea.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
Sa nu-ti pese de ce cred altii, de faptul ca probabil ca nu sunteti la fel si ca nu va intelegeti, o sa vina si ziua in care o sa intalnesti pe cineva ca tine si o sa va imprieteniti, o sa vezi. Ai rabdare...
Succes!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu cred ca moartea ar fi solutia care te-ar linisti.Cu toate acestea, o viata traita in onoare in care iti vei renega conditia:vei practica un sport vei invata mult, vei avea propria personalitate dand astfel peste ochi celor care te-au considerat un nimeni te-ar face cu adevarat fericit si implinit.Calea prostului este sinuciderea, bafta!

| Radu284 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nici celor mai apropiate persoane nu le-ar pasa daca mori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

crede-mă că sunt persoane cărora le pasă de tine, ai doar o impresie greșită. nu face vreo prostie la supărare. nu crezi că problema e la tine? noi luăm alegeri, noi ne facem viața frumoasă sau nu. înțelege că fericirea ta nu depinde de nimeni. ai grijă să nu faci vreo greșeală, pentru că e definitivă. e doar o perioadă proastă, o să vină și momente frumoase. ai răbdare.

| Mara14 explică (pentru anonim_4396):

Perioada asta proasta tine de vreo 15 ani de cand m-am nascut. Nu crezi ca e cam mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mara14):

aici exagerezi.

| L1feDRAIN a răspuns:

Daca o sa mori, pe cine o sa ajuti cu asta daca si asa tu crezi ca te ignora toti.

Sa presupune-m ca te ignora si tu mori:
Ce o sa schimbe asta? pai da
"Moartea e leacul pentru toate bolile"
dar nu e cazul.
Depinde si de varsta. daca ai 12-18 ani..asta nu e nimic altceva decit ca nu ai gasit inca persoane potrivite.
daca ai 20-30..mai bine consulta-te cu un psiholog.
Poate tu crezi ca pe nimeni nu ii intereseaza viata ta, dar poate sunt oameni sau doar unul care ii pase de tine si tu doar trebuie sa-l gasesti.

Si eu stiu acest sentiment, si multi ma considera un nebun ca am doar 15 ani si doar din cauza unei fete...ma rog am scapat de gindul asta..partial, dar stiu sigur ca n-am s-o fac.

| Ciumpi35 a răspuns:

Copii frustrați.

| Lupusor_Florin_Adrian_1998 a răspuns:

Sincer, mi-au dat lacrimiile in ochi, chiar nu inteleg cum poti sa spui asta... sad Dumnezeu ne-a facut egali, chiar daca unu e mai frumos pe exterior, altu' e mult mai frumos in interior...
Nu gandi asa, moartea nu e solutia, incearca sa nu te mai iei dupa gura lumii si gaseste-ti fericirea, cu bine!