| gomen a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am 14 ani si in curand voi merge la liceu. Problema este ca nu stiu unde vreau sa merg. Sunt indecisiva pe zi ce trece. As vrea sa merg la liceul de arte din Timisoara, dar acolo se dau probe si nu sunt asa de buna la desen. Si am zis ca in caz ca nu intru la arte sa merg la un liceu unde profilul sa fie pe stiinte sociale sau ale naturii. Dar nu stiu ce pot deveni de acolo.
Plus ca eu sunt cu gandul de a pleca din tara deoarece am auzit o gramada de persoane spunand ca e mai ok in alta tara si ca in Romania nu merita salariul sau serviciul sau chestii din astea. Si nu stiu ce sa fac. Sunt confuza. Si nu vreau sa merg la un liceu "oarecare", vreau sa invat ceva ce imi place de acolo. uhhh, nu stiu ce sa zic. sad Nu vreau sa am 20 de ani ai sa nu lucrez nicaieri, sa n-am casa, sa n-am nimic, sa locuiesc toata viata cu parintii, imi iubesc parintii, dar nu pot sta mereu acasa. Viata e grea si nedreapta. straight face (scuze daca sunt greseli gramaticale, m-am grabit)

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt greșeli gramaticale, sunt greșeli de gândire. Viața e grea și nedreaptă. Viața e cum ți-o faci. Fă rai din ce ai.
La arte plastice probele se dau înainte de examene, iar în cazul în care ai căzut, să poți să te înscrii la admitere la alt liceu. Așa că poți încerca întâi la arte plastice.
Ai dori să pleci în străinătate ca să faci ce? Să culegi căpșuni?
Să ai întâi o meserie.
Chiar nu te atrage nimic pe lumea asta, din ce știi până acum?