| Anonima9Eu a întrebat:

As vrea sa va cer un sfat. Deci am 16 ani si nu am nici un iubit, si nici nu am avut. Mi.e rusine sa spun la cineva ca nu am fost cu nimeni deoarece ar incepe sa rada de mine. de multe ori intru intr.o depresie din care greu mai ies, mi se acumuleaza mai multe si simt ca explodez. eu am si o mica problema cu picioarele, le am putin in form de x si poata ca si din cauza asta nu sunt cu nimeni. Sau nici eu nu stiu, deoarece de foarte mult timp am incetat sa mai cred in mine, ma vad urata, ma vad cu multe defecte, si chiar de multe ori nu.mi doresc sa mai traiesc. Deci ce as putea sa fac sa scap de toate problemele astea. as dori cateva sfaturi, impresii. va rog mult de tot..chiar am nevoie de mult ajutor. Multumesc!

14 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Pai in primul rand,trebuie sa incetezi sa te mai vezi urata,pentru asa cum te vezi tu, asa te vor vedea si ceilalti. Fiecare om este frumos in felul lui. Fa niste exercitii; ia o foaie si scrie.ti calitatile si dectele; calitatile incearca sa le valorifici, pune accentul pe ele, scoate.le in evidenta...
In al doilea rand, daca n.ai avut niciun prieten,nu e cazul sa disperi, toate la timpul lor, nu trebuie sa te grabesti. Asteapta pana gasesti the right guy, care sa te iubeasca nu numai pentru exteriot, ci si pentru interiorul tau. Nu trebuie sa.ti gie rusine, nu e o regula sa.ti faci iubit. Nu face lucruri si nu lua decizii oe care s.ar putea sa le regreti

| SkyPilot a răspuns:

Spune adevarul, nu va rade nimeni de tine.
Nu ai avut iubit pentru ca probabil ca i-ai indepartat pe cei care s-au apropiat de tine sau pari inaccesibila.
Nu esti urata, trebuie s ai incredere in tine si sa zambesti. Iti vei gasi si tu un iubit, dar accepta-l pentru ca ai sentimente pentru el, nu pentru ca te simti singura sau nedorita.

| Anonima9Eu explică (pentru SkyPilot):

Pai eu nu ma vad asa de frumoasa

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonima9Eu):

Sa stii ca este foarte important sa ai o parere buna despre tine. Ceea ce consideri tu defecte se pot ascunde. Ca sa iti dau un exemplu google dupa "ascunde picioarele" si sa vezi cate idei gasesti! Toate fetele, oricat de bine arata, au acest gen de probleme. Incearca in public sa fii simpatica, sa zambesti, priveste baietii in ochi, vorbeste frumos cu ei si sa vezi ce success o sa ai!

| Dariusuu a răspuns:

Poţi să intri în depresie dar nu acum, bine?

Nu ai nici 25 de ani nici 26. Ai doar 16 anişori.TU crezi că e normal să ai o relaţie la 13 ani? Cei care au o relaţie de la vârstă asta riscă să-şi piardă toată copilăria sau sfârşesc prin a fi părinţi în timp record.

Dragostea apare atunci când nu te aştepţi, deci lasă dragostea să-ţi intre in inimă.

| Anonima9Eu explică (pentru Dariusuu):

Da stiu.dar uneori daca nu ai o relatie sau mai rau daca nu ai avut nici una. ceilalti o sa rada de tine.

| MskDesign a răspuns:

Acest "defect" il au toate femeile.Cred ca aveti o impresie nerealista despre voi.Fii sigura ca iti vei gasi sufletul pereche.

| darriya a răspuns:

Eu am 23 de ai si ce crezi? n-am avut iubit...si nu ma consider nici urata si n-am intrat nici in depresie...(eu ce sa fac acum sa ma omor?)ci nu am vrut sa fiu cu cineva (am admiratori dar nu imi place nici unul)n-ar trebui sa iti fie rusine din contra sa te mandresti orice baiat cu minte te-ar aprecia, doar cei care sunt prosti vor rade de tine, multe fete isi incep viata sexuala prea devreme si acum regreta, tie de ce iti este rusine ca esti virgina, si nu esti ca celelalte? crezi ca ele sunt mai destepte sunt mai bine vazute?

| Anonima9Eu explică (pentru darriya):

Nu.i vorba de virginitate, ci doar ce o sa creada ceilalti despre tine cand le spui k nu ai avut nici un iubit. si uneori cand vezi pe cineva ti.ai dori sa ai si tu pe cineva asa langa tine, mai ales atunci cand ai familie aproape degeaba si putini prieteni. Atunci ai avea nevoie de putin sprijin din partea altcuiva.

| darriya a răspuns (pentru Anonima9Eu):

Asta e greseala ta ca te intereseaza ce crede ceilalti...ti-ar fi placut sa fi avut pana acum vreo 100 de prieteni? crezi ca erai mai bine vazuta? imi pare rau sa iti spun dar n-ai minte...cand vei creste singura vei spune"nu ma intereseaza ce crede lumea"mai bine gandeste-te la sc.la bac nu la iubiti!

| darriya a răspuns (pentru darriya):

Cred*

| Anonima9Eu explică (pentru darriya):

Deci daca m.ai cunoaste ti.ai da seama ca sunt o persoana care chiar nu o intereseaza de loc ce cred altii. insa aici este vorba despre aspectul meu fizic, si totusi ma intereseaza cat de cat, ca cine rade rade de mine. si tu te.ai simti la fel.

| Ponce a răspuns:

Increderea in sine ar trebui sa fie prioritara in viata, nu faci nimic in viata daca nu ai incredere in persoana ta, daca nu crezi in tine.
Cunosc multi oameni care exact ca tine se cred 'urati' desi au o varsta foarte frageda.
Ai doar 16 ani, esti inca mica, ce pot sa spun, incearca ca sa crezi in tine in orice faci, mai ales cand iti place un baiat si vrei sa-l 'agati'
Nu ai avut niciun prieten pentru ca tu ii indepartezi, te crezi 'urata', 'naspa' si fugi de ei, nu ei de tine.
Cum spunea cineva, esti inca o minora, nu poti sa iti pierzi copilaria cu relatii.
Asta e o prostie in ziua de azi, sa ai gagic(a) la 14/15/16 ani. (inca de la o varsta frageda)

| VERA18 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine, vorbeste cu mata ta despre asta, si in primul rand nu te mai considera urata! fiecare om e frumos in felul lui, iar daca te deranjaza ceva la fata ta se rezolva cu make-up happy insa nu trebuie sa spui ca esti urata...ai incredere in tine si in fortele tale si asa vor avea si altii happy