| Pitbullllll a întrebat:

De ceva timp am o problema sunt la liceu clasa a 9-a si de ceva timp nu am chef sa mai relationez cu colegii/colegele stau tot timpul in bancă nu prea mai vorbesc cu nimeni, care sa fie problema? Ce sa fac sa rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| Jorah a răspuns:

Faci asta pentru ca nu-ti place compania lor? De asemenea, te simti prost in legatura cu asta sau esti indiferent/a? Conteaza pentru ca daca pur si simplu nu-ti pasa si doresti sa nu vorbesti deloc, e anxietate sociala care se trateaza in timp. Dar, nu cred ca e vorba de asta avand in vedere ca esti clasa a 9-a si totul e nou (liceul poate fi un loc foarte dur cand n-ai persoanele potrivite langa) Nu socializa cu colegii de clasa daca nu-ti plac, nici eu n-o faceam. Ma imprietenisem cu alta lume din liceu si eliminasem persoanele toxice.

| Pitbullllll explică (pentru Jorah):

Dar la mine e diferit pentru că eu toata ziua stau in banca si abia dacă socializez cu un coleg

| Jorah a răspuns (pentru Pitbullllll):

Si ce te impiedica mai exact sa socializezi? Ti-ai dori si nu poti? Daca da, dupa cum spuneam, e anxietate sociala si se trateaza cu timpul. Sunt o gramada de factori care o declanseaza si printre ele se afla lipsa increderii in sine, mediul in care fiintezi, tipul tau de personalitate etc. Daca te simti bine asa, poate esti doar introvertit/a si asta nu e nicio tragedie. Daca nu, poti incepe sa socializezi cu lumea pe internet, conteaza in primul rand sa o faci si de aici, usor usor, si in realitate. Incearca sa-ti dai seama care e principala cauza pentru care nu poti pentru ca intrebarea e putin vaga, there's gotta be a reason.

| Pitbullllll explică (pentru Jorah):

Cred ca e lipsa de incredere, oricum iti multumesc pentru răspuns