| anonim_4396 a întrebat:

Hei. TPU, de la un timp, am un fel de problema. aproape in fiecare seara. plang. foarte mult. cateodata plang chinuita. nu ma pot opri ..imi vine sa tip, ca si cum as vrea sa fug dar cineva ma tine in loc. sunt putin ciudata. pot spune ca sunt chiar. psihopata. adica. e normal (la 13 ani) sa ma gandesc cum ar fi daca toti m-ar crede moarta. si dupa o luna. sa ies din spitalul de nebuni. si sa ma indrept spre parcul de langa scoala mea. cand se termina orele. si colegii sa ma vada. iar eu sa nu ii recunosc. si. e greu. adica o.O mama e putin egoista. cateodata vad pe fata ei dezamagirea. si o aud gandindu-se. ca regreta ca m-a nascut. o sa vina un moment in care o sa vrea sa se laude cu fiica ei. si sa nu aiba cu ce.chiar nu stiu de ce mi se intampla asta fix mie. am destule probleme, batjocorita sunt de toata lumea...colegii mei ma folosesc. si dabea asteapta sa ma mut. sa scape de mine. scoala e foarte grea. pur si simplu ma baga in pamant... lumea e mai rea decat mi-o imaginam.n-am vrut sa vad inca realitatea si acum chiar regret ca am iesit in lume. si ca am deschis ochii. urasc faptul ca ma cert cu prietenele mele. si raman mereu singura exact atunci cand am nevoie de cineva. mama pentru mine e mai mult o straina. nu prea mi-cum petrecut timpul cu ea. si mi-e greu sa ii spun problemele mele pentru ca nu ma va intelege. imi fac rau singura. nu stiu de ce si cum.dar nu ma suport. am nevoie de cineva cu care sa vorbesc. mi-e frica..sa ma duc la psiholog. mi-e rusine. sunt extrem de timida si chestia asta imi distruge viata. si cand merg pe strada nu stiu unde sa ma uit. cum sa merg. ce sa fac. incotro. ma pierd. singura. ma simt. ingrozitor. chiar nu stiu ce sa mai fac. putin imi place sa sufar. sa plang si sa imi fac rau. dar o parte din mine striga dupa ajutor. iar cealalta ma tine prizoniera in durere si chinuri. imi urasc viata si ma urasc pe mine. credeti ca am nevoie de ajutor?

5 răspunsuri:
| IAmAFreak a răspuns:

Yep, ai nevoie de ajutor. Si nu stiu daca ajutor de la psiholog, parinti sau prieteni. Adica, n-am fost niciodata la psiholog, chiar daca mi s-a zis ca ar trebui sa merg, cu tata nu ma inteleg asa bine si prieteni nu am, doar cunostinte.
Te asemeni cu mine de acum un an sau doi, diferenta e ca mama e moarta si il am pe tata si logodnica lui. Ma rog, nici acum nu-s mai breaza decat atunci. Trebuie doar sa gasesti un confident caruia sa-i spui toate problemele tale fara sa-ti fie frica ca te va ajuta. Sa-I spui absolut tot ce te apasa. Apoi te vei simti mult mai bine. Totusi, nu ai cum sa-ti rezolvi problemele doar cu asta. Incearca sa fi tare, puternica. Nu merita sa plangi pentru altii.

| Snowfall a răspuns:

Pai ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa mergi la un psiholog. Nu are de ce sa iti fie rusine, asta e meseria lor, de a ajuta oamenii care au nevoie, iar tu probabil ca nu esti nici prima nici ultima persoana cu o problema de tipul asta pe care o intalnesc; de asemenea ai putea sa cauti un psiholog online, sunt destui care isi ofera serviciile si pe internet. Toti oamenii trec prin greutati in viata mai mult sau mai putin, iar de tine depinde cat de mult pui la suflet ceea ce cred altii despre tine si cat de mult lasi lucrurile negative sa te afecteze. In legatura cu mama ta, sigur te iubeste chiar daca nu iti exprima asta direct. Ar trebui sa ii explici situatia in care te afli, sau macar o parte din ea daca nu te simti in stare sa ii spui tot ce ai pe suflet. Poate ca o sa fie de acord sa te mute la o alta clasa sau la o alta scoala unde o sa te adaptezi mai bine. Ar trebui sa iti gasesti un prieten adevarat sau sa iti dezvolti prietenia pe care o ai deja cu cineva, pentru a simti ca ai un aliat care va fi mereu de partea ta indiferent de circumstante. Mult succes!

| 4BubaNeagra a răspuns:

Deci, cred ca toti am avut o perioada cand ne subestimam respectul de sine. In general oamenii se uita ciudat la tine fiindca esti diferita, dar asta este un lucru bun(fiecare om este unic in felul lui ). Parintii tai chiar daca nu-ti arata, sunt mandrii de tine, ei sunt exact ca niste profesori pentru tine (si profesorul nu-si lauda niciodata elevii) deci nu te astepta sa-ti spuna in fata * Vai desteapta mamei* deoarece ei asteapta mai mult de la tine si vor sa te ambitioneze.Un mic sfat, cand mergi pe strada si ti-e jena de lumea care te-nconjoara, fredoneaza un cantecel in minte si gandeste-te la altceva.
Oricum, singura care conteaza esti TU, asa ca nu da mare importanta lumii exterioare(asta nu inseamna neaparat sa te inchizi in tine) fi mereu cu zambetul pe buze si starea ta se va shimbawinking, chiar daca lucrurile nu merg deloc cum vrei tu, mereu sunt alternative. happy
Succes!

| MMAV a răspuns:

Uite si eu sunt la fel dar stiu ce poti face
1. Incearca sa ai mai multa incredere in tine sa gasesti o persoana care sa te inteleaga
2. Nu mai pune la suflet ce spune lumea stiu ca e greu sa faci asta nici eu nu pot unri stiu bine ce inseamna si sa stii ca te compatimesc am 14 ani si e la fel
3. Daca mama ta nu te intelege de ce nu itti faci un prieten o prietena sa fiti amici buni in aceeasi situatie e greu si asta dar e posibil eu deocamdata inca mai incerc
3. nu te mai jigni singura nu itit decat mai mult rau incearca sa fii mai optimista
4. Nu lua tot felul de medicamente tampite incearca sa reyolvi problema astfel: daca ti-e teama gandeste-te ca teamam te ajuta sa iti faci curaj
daca te simti stanjenita sau inchisa acolo in lumea gandeste-te ca mai sunt si altii ca tine
daca te simti trista gandeste-te ca daca nu ai fi trista si ai fi mereu fericita momentele de bucurie nici macar nu le-ai simti
Sau e ca iarna daca nu ar fi nu am simti dulceata primaverii intelegi tu.
foarte important
5. Impaca-te cu tine insati!
6. gandeste-te ca nu merita sa pieryi nici o clipa.
7. Daca te ajuta uita-6te seara la luna stele si gandeste-te ca sub acelai cer mai priveste cineva ca tine stiu ce inseamna sa creyi ca esti singura asa suparata
si ceva care pe mine m-a ajutat mult
Mergi duminica la biserica acolo vei vedea ca te vei simti cel mai bine eu acolo gandesc cel mai rapid cel mai corect gasesc rezovare la orice.
Sunt din Buzau. Cauta pe facebook Madalin Soare ma vei gasi sigur.
Daca vrei sa discutam discutam acolo sau ia mess-ul meu

| MMAV a răspuns:

Uite si eu sunt la fel dar stiu ce poti face
1. Incearca sa ai mai multa incredere in tine sa gasesti o persoana care sa te inteleaga
2. Nu mai pune la suflet ce spune lumea stiu ca e greu sa faci asta nici eu nu pot unri stiu bine ce inseamna si sa stii ca te compatimesc am 14 ani si e la fel
3. Daca mama ta nu te intelege de ce nu itti faci un prieten o prietena sa fiti amici buni in aceeasi situatie e greu si asta dar e posibil eu deocamdata inca mai incerc
3. nu te mai jigni singura nu itit decat mai mult rau incearca sa fii mai optimista
4. Nu lua tot felul de medicamente tampite incearca sa reyolvi problema astfel: daca ti-e teama gandeste-te ca teamam te ajuta sa iti faci curaj
daca te simti stanjenita sau inchisa acolo in lumea gandeste-te ca mai sunt si altii ca tine
daca te simti trista gandeste-te ca daca nu ai fi trista si ai fi mereu fericita momentele de bucurie nici macar nu le-ai simti
Sau e ca iarna daca nu ar fi nu am simti dulceata primaverii intelegi tu.
foarte important
5. Impaca-te cu tine insati!
6. gandeste-te ca nu merita sa pieryi nici o clipa.
7. Daca te ajuta uita-6te seara la luna stele si gandeste-te ca sub acelai cer mai priveste cineva ca tine stiu ce inseamna sa creyi ca esti singura asa suparata
si ceva care pe mine m-a ajutat mult
Mergi duminica la biserica acolo vei vedea ca te vei simti cel mai bine eu acolo gandesc cel mai rapid cel mai corect gasesc rezovare la orice.
Sunt din Buzau. Cauta pe facebook Madalin Soare ma vei gasi sigur.
Daca vrei sa discutam discutam acolo sau ia mess-ul meu
s_madyboy@zahoo.com
poate vei avea nevoie de cineva cu care sa vorbesti cine stie