| Xab a întrebat:

Pun iarasi intreabarea dar o formulez altfel.pentru ca nu am primit niciun raspuns bun. Prietenul meu(amic) place o fata, iar eu as vrea sa aflu daca si acea fata il place. Cei 2 se cunosc si vb foarte mult. Eu sunt prietena buna si cu fata. Si as vrea sa deschid cumva subiectul si sa o intreb pentru a afla. Idei?big grin

2 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Ii poti zice:"Ai observat ca...(prietenul tau) se cam uita la tine? Ce parere ai despre el? Iti place? smug"

| Adrian_5136 a răspuns:

Incearca sa deschizi subiectul cat mai inocent prin "ce se intampla cu voi ca va intelegeti tare bine in compania celuilalt" ea o sa zica ca nimic suntem doar amici si atunci u va trebui sa ii raspunzi (depinde de context) "de ce nu iti place de el?"
Sau ceva de genu incearca sa iti formulezi tu propozitile si fi spontana.