| Winchester00000000 a întrebat:

Hei, TPU! Sunt o fata în clasa a 8-a. Iar cea mai mare grija a mea este: ce fac la examen... Eu fac naveta ca sa ajung la școală. Nu pot spune ca sunt o fata proasta, dar eu nu mă consider și cea mai deșteaptă. Sunt la școală foarte buna și sunt printre primii 10. Dar ceea ce mi-a pus capac a fost simularea. Am luat niște note destul de mici adică 8.90 și 7.40 și sunt foarte dezamăgită de mine. Și de atunci sunt pusă la pamânt pentru ca nu știu ce sa fac. Eu nu schițez în fata oamenilor ca sunt obosita și terminata, ba din contra eu sunt tot timpul cu zâmbetul pe buze și vreau sa îi ajut pe alții.
Eu am nevoie de o medie uriasa ca sa intru unde vreau, adică peste 9.25. Iar eu tot am în cap ca sunt varza și ca nu voi reuși. Cei care sunt după mine au luat note mai mari decât mine, iar asta mă face sa mă simt proasta.
Erau și încă sunt momente în care eu mă uitam la mana și voiam sa mă tai... Dar am zis ca nu merita. Și am încercat sa îmi iau gândul.
Familia mea nu are banii necesari ca sa mă facă sa mă simt răsfățată. Sunt bani acolo, cât sa mă facă sa mă gândesc ca ei chiar muncesc din greu ca sa întrețină o familie formata din 6 membri. Mai am momente în care plâng și îmi spun ca trebuie sa reușesc în viața ca sa îmi ajut familia.
Acum întrebarea este: ce fac? Eu lucrez, dar mi se pare ca nu lucrez suficient și mai o pauza din când în când pentru ca nu ma mai simt în stare sa fac ceva.
Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Crede-ma, nu are rost sa te stresezi. Liceul nu e asa de important, oricum nu vei invata nimic in liceu ce nu poti invata singura. De fapt, cam tot ce vei invata (si aici ma refer la lucrurile cu care vei ramane in cap) trebuie sa inveti singura.

Important e sa intri la un liceu OK (nu super bun), sa inveti pe cont propriu, si apoi sa te duci la o facultate decenta.

| FratelePetarda a răspuns:

Nu conteaza liceul...doar facultatea