| yumary a întrebat:

Heii happy
Deci am o mica problema :-s
Trec a 9-a ( la liceu) si nu stiu cum sa ma comport nu o sa cunosc pe nimeni :-s
Mi-e frica sa nu se rada de mine ...adica sunt slabuta si foarte mica de statura pentru varsta mea :-s
Daca nu o sa ma accepte ceilalti? Adica la scoala mea daca se radea de mine sau ceva nu dadeam importanta dar acum e altceva!
Accept orice sfat love struck

Multumesc!.

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Încearcă să ieși în evidență prin altceva. Lasă complexele deoparte. Cine te place, să te placă așa cum ești, dar asta nu înseamnă că tu nu poți să faci niște îmbunătățiri la tine. Ai să te simți mult mai bine.

Roagă părinții să te dea la niște cursuri. Învață un instrument muzical. Pictură. Fotografie. Ceva care să îți placă foarte mult.

Cu ocazia asta, ai putea și tu la rândul tău, să îi înveți pe alții sau să le faci fotografii frumoase colegilor tăi.

Calitățile pe care le ai (și pe care sunt sigură că le ai), te pot ajuta foarte mult, în relațiile cu ceilalți, indiferent cât de micuță ești tu : )

Fii deschisă, fii tu însăți, rămâi naturală și va fi bine.

Învață să nu pui la suflet toate comentariile răutăcioase. : )

| yumary explică (pentru ceaiuldetei):

Multumesc mult :X

Sfatul tau conteaza enorm love struck

| ceaiuldetei a răspuns (pentru yumary):

Să îți fie cu folos : )

6 răspunsuri:
| SparkleO a răspuns:

Salut.

Nu esti primul care se gandeste in moduul asta. Totul se restrange la prima impresie. Cand incepe scoala, mergi la clasa ta, ii saluti pe toti si spui "Salut! Eu sunt... incantat de cunostiinta"... gandeste-te logic. O scoala noua, prieteni noi, nimeni nu te cunoaste, poti fi oricine.

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Incearca sa te gandesti ce calitati ai si pune-le in evidenta.Pentru incredere recomand sa stai in fata oglinzii si sa spui tot ce-ti place la tine cu voce tare.La mine a mers.Din fata timida ce statea mereu in umbra am reusit sa devin cea mai populara din scoala si acum cand trec a noua stiu multi de la liceul la care sunt din cauza asta.Dar daca ajungi prea sus s-ar putea sa ti se urce la cap.Nu-ti uita adevaratii prieteni atunci si urca-i si pe ei.Chiar daca o sa ai multi care o sa te placa(mai ales baieti)sa stii ca nu sunt la fel de reali ca prietenii tai dinainte de popularitate.
Sfatul meu cel mai important e ca inainte de toate sa iti faci prieteni care sa te inteleaga asa cum esti si sa iti fie aproape pentru ceea ce esti nu pentru popularitate.Fa-ti prieteni care sa te merite si in privinta baietilor, stai tu linistita.Nu stii niciodata ce print sta si te observa in tacere dar ca mai apoi sa te surprinda total.Succeshappy

| YourDeath a răspuns:

Fa ce am facut eu: fa numai tampeniilaughing Am terminat clasa a 9-a, dar la inceput ziceam : ''haolo mama, ce dreacu' fac'' si nu stiu ce...si in a doua zi de scoala, cine credeti ca vorbea la ore, raspundea profesorilor(nu cu mana ridicata), si facea tampenii cu colegul de banca?laughing In 2 saptamani cred ca s-au saturat colegii de mine in felu' astalaughing Dar daca esti fata, fa orice, numai nu sta timida in clasa, fara sa vorbesti cu prea multi...nu functioneazawinking

| residentevil89 a răspuns:

Vrei sfatul meu, fi cine esti nu incerca sa fi altfel, e doar o scoala noua nu unu film in care sa fii altcineva, lume 9 asta e nici eu nu cunosteam pe nimeni la inceput in clasa a9a si faptul ca esti mai micuta nu e vina ta, fa ce poti si tine capul sus