| MichaelParker03 a întrebat:

Hello!
Într-o întrebare anterioară am spus că am în clasă un băiat care se intoarce din cand in cand spre mine dar nu știu de ce.
Aș vrea să vorbesc pe whatsapp cu el și să îl întreb de ce face așa și să-i spun că-mi place de el. ( *sunt bisexual)
Îmi puteți spune dacă este o idee bună și cum ar trebui sa îi spun sau să încep conversația?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spunca nu este bine sa-i spui nimic, ca va face plangere la directorul scolii ca esti gay si-i faci avansuri.

| MichaelParker03 explică (pentru Violleta2022):

Te-ai dus prea departe!
Ai spune cuiva că-l placi nu înseamnă "avansuri".

| Violleta2022 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Ba exact asta inseamna, ca la gay nu o sa iesiti voi de mana pe strada, cum ai afce cu o fata, ci direct la actiune.

| MichaelParker03 explică (pentru Violleta2022):

Dacă vin și-ți spun că-mi place de tine, asta înseamnă că ți-am făcut avansuri?!
Înseamnă că doar ți-am spus si punct. Dacă simți la fel, îmi spui și tu, dacă nu, îmi spui că nu si te las in pace.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Cand esti baiat si spui altui baiat ca-ti place de el, se poate interpreta ca avansuri sexuale.

| MichaelParker03 explică (pentru Violleta2022):

Oofff!
Oricât aș încerca să-ți explic, nu înțelegi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Diferenta dintre noi doi este ca tu esti adolescent si eu adult cu multi ani de experinta de viata, traind si muncind intr-o tara unde lesbiasismul este acceptat si inteles, dar chiar si aici asemenea remarci sunt interzise in la locul de munca si in scoala, fiind considerate invitatii cu tenta sexuala sau "harasare sexuala".

| MichaelParker03 explică (pentru Violleta2022):

Și eu locuiesc în Germania, si si aici este acceptata comunitatea LGBT, dar asta nu are nicio treabă cu intrebarea pe care am adresat-o eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Eu nu locuiesc in Germania, ci in Australia, tara care serbeaza MardiGras si care oficiaza casatoriile intre gay si lesbiene.

| MichaelParker03 explică (pentru Violleta2022):

Si in Germania se oficiază astfel de căsătorii dar nu despre asta e vorba. Te-ai dus cu totul și cu totul în altă direcție!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate are vreo bănuială că ai fi bisexual și se întoarce doar ca să-ți testeze reacția și să râdă apoi de tine, bârfindu-te colegilor. Prin urmare, ar trebui să-l ignori și să nu dai curs acestei încercări a lui de a te aborda în mod indirect.

| Lolasticc a răspuns:

Întreabă-l direct și spune-i ca se comporta ciudat. El o sa înțeleagă și asa poate o sa poti sa il mai întrebi câte ceva

| MichaelParker03 explică (pentru Lolasticc):

M-am gândit si eu la asta dar nu stiu dacă să-i scriu un mesaj sau sa vorbesc fața în fața cu el.

| Lolasticc a răspuns (pentru MichaelParker03):

Zic sa începi prin mesaje ca el sa vorbească mai deschis cu tine în persoana, ai zis ca e timid deci