| Maria177 a întrebat:

Hey! Sunt clasa a 6-a, anul trecut in clasa a 5-a am decis sa ma mut din cauza unor profesori mai rai si parintii, nu au vrut sa ma lase la aceasta scoala, la vechea scoala aveam o multime de prieteni buni pe care i-am îndrăgit mereu si le simt foarte mult lipsa. Intrebarea mea este cum as putea sa ii conving pe unii sa vina la noua mea scoala pentru ca si ei se plang de note si de acei profesori, iar la noua scoala este mult mai bine? I-am intrebat daca vor sa vina dar nu stiau ce sa zica, eu stiu ca nu vor pentru ca si ei au prietenii lor dar mi-ar face bine sa imi fie alaturi asa cum le-am fost si eu lor si chiar le-ar prinde bine alaturi de mine pentru ca nu prea m-am acomodat la noua scoala si toti isi bat joc de mine si din astea si ma fac sa ma simt prost, iar parintii nu vor nici gand sa ma mute inapoi…. Ce ar trebui să fac? Mai de graba cum as putea sa ii conving pe vechii colegii sa vina si ei la aceasta scoala? sad va rog

Răspuns Apreciat de Editori
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Trebuie sa constientizezi ca puteti ramane prieteni la fel de buni si fara sa fiti la aceeasi scoala si ca trebuie sa iti faci amici si in noul colectiv. Presupunand ca ei vor veni in aceeasi scoala, la liceu si la facultate cum vei proceda? Sau te vei angaja mai apoi doar unde se angajeaza ei? E important sa le dai voie sa aleaga ce vor si ce cred ei (si parintii, momentan), ca e mai bine pentru ei. Le poti spune de ce crezi ca e buna scoala, insa nu ii poti obliga.

1 răspuns:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ai cum sa ii convingi. Poate ei vor, dar te-ai gandit ca poate parintii lor nu doresc sa ii mute? Atata timp cat depind de parinti, fac ce spun ei. Nu ai ce sa faci, din pacate. Cat despre noii tai colegi, nu-i baga in seama. La orice scoala ai merge, exista si copii care isi bat joc. Pur si simplu a devenit un fel de moda ca unii sa se creada super smecheri si sa faca misto de cei care nu considera ca sunt ca ei. Data viitoare adreseaza-te directorului si spune ce se intampla.