| LumyBlumy a întrebat:

Vreau sa devin mai serioasa, mai matura deoarece ceilalti ma considera prea copilaroasa si m.am cam saturat de parerile astea... vreau sa ma schimb, sa devin o domnisoara placuta de persoanele din jur..intreabarea este:cum?

6 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

Fa.ti o lista mintala (sau scrisa daca te ajuta mai mult) cu ce ar trebui sa eviti. De exemplu "sa vorbesc mai putin despre chestii neinteresante" sau orice altceva stii ca deranjeaza pe cei din jur. In general insa, seriozitatea vine atunci cand este momentul. Eu zic ca e bine sa fii copilaroasa, e viata mai amuzanta. :*

| LumyBlumy explică (pentru LexiEla):

Stiu ca este amuzanta si chiar imi place asta dar ma deranjeaza foarte mult parerile celorlati.am ajuns sa fiu numita proasta din cauza asta si eu chiar invat, nu mai inteleg

| LexiEla a răspuns (pentru LumyBlumy):

Uite ce e, evita ce ii deranjeaza pe ceilalti, nu face glume, nu intra prea mult in viata personala cand povestesti, razi mai putin. Sa zicem ca te ar face mai serioasa. Dar ti ar placea dupa sa te accepte lumea pentru ceea ce nu esti? E normal sa existe persoane care sa nu te placa, dar e problema lor pentru ca nu cu ei iti traiesti prezentul si viitorul. Daca nu te accpeta cum esti nu iti sunt prieteni. Nu stiu cati ani ai, dar de obicei cand ajungi la 16 ani devi oricum mai serioasa.

| LumyBlumy explică (pentru LexiEla):

Am 14...pentru chestia cu ``nu stiu cati ani ai``winking

oricum mersi

| AlexBrooK00 a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru societate ca oricum o sa găsească alte motive pur și simplu rămâi așa cum ești cineva te va place așa nu trebuie sa devi o falsa printre atâția oameni falși toate la timpul lor.

| SuperSmart a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine, si am incercat sa ma schimb dar nu am putut, ideea e ca toti ceilalti ma considerau prea imatura, zgomotoasa etc, dar ignora parerile lor, pun pariu ca atunci cand zici "ceilalti" te referi la colegi, acestia nu te cunosc cu adevarat motiv pentru care poate nu isi dau seama de adevarata ta personalitate.Sunt oameni care te-ar placea pentru cum esti tu, copilaroasa si imatura, asa ca de ce sa te ascunzi in spatele unei masti? Fii tu insati!(in viitor, toti colegii tai enervanti care nu stiu sa judece nu vor mai exista in viata ta, asa ca ignora-i, app, cand eu am incercat sa ma schimb, cele mai bune prietene mi-au spus ca nu mai sunt la fel de amuzanta si ca preferau persoana copilaroasa de dinainte, de atunci nu imi mai pasa de parerile altora), sper ca te-am ajutathappy